Tenhle týden jsem si v místních novinách přečetl, že v Peterborough do roku 2010 zavedou vodoměry. Nedalo mi to a začal jsem zjišťovat, jak to tady vlastně je. Taková profesionální deformace :-)
Výměna vodoměrů bude synchronizována s výměnou elektroměrů. Vodoměry budou komunikovat elektroměry a elektroměry budou posílat data na centrálu. Všichni budou mít přehled o okamžité spotřebě a cena se bude odvíjet od času odběru.
V současné době se za vodu platí paušálním poplatkem. Elektrika se platí jednotnou sazbou za kWh a poplatkem za kapacitu. Od roku 2010 to bude jinak. Voda se bude počítat podle spotřebované vody a elektrika se bude počítat podle spotřeby v daných časových pásmech, jak to bude s platbou za kapacitu nevím.
A teď k těm sazbám. Všechny ceny uvádím v kanadských dolarech, přepočet na koruny si udělejte sami, abyste mě nemohli obvinit, že jsem se někde spletl.
Voda stojí měsíčně 9,38 za dům, plus 2,02 za každou místnost (bez záchodů a komor), za každých 100m2 plochy zahrady a dvora se platí 1,38 (limit je 1500m2, kdo má víc, platí stejně), za každý 1 m3 bazénu se platí 0,18. Průměrně se platí 25 – 30 CAD. Stočné se počítá v poměru k platbě za vodu. Nevím, kolik přesně je to v Peterborough, ale v malém městečku Lakefield, severně od nás, se platí 39,5 za dům. V Peterborough to bude podobné. V jedněch novinách jsem našel propočet kolik budou platit po zavedení vodoměrů. Za 75 m3 by to mohlo být cca 100CAD i se stočným.
Elektrika v kapacitě do 50kW, což by pro normální dům mělo stačit, stojí 27,21 měsíčně plus 0,0225 za 1kWh. Od roku 2010 bude nejvyšší sazba za 1kWh 0,088 v době od 11 dopoledne do 17 v létě, v zimě to bude nejdražší ráno od 7 do 11 a odpoledne od 17 do 21. To je vlastně zohlednění klimatizace a topení.
Převeďte si ceny na koruny a podívejte se na své účty. Já v tom vidím jeden z důvodů proč se tady nehorázně plýtvá vodou.
pátek 31. října 2008
úterý 21. října 2008
Prvni sníh
Tak už víme, co znamenají ty mouchy v garáži. Dneska 21. října napadl první letošní sníh. Přes den to byl déšť se sněhem a odpoledne zůstal sníh ležet. Ale je to jen předzvěst zimy, takový závan severáku.
neděle 19. října 2008
Mouchy
Algonquin říjen 2008
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjJBDTzhXxO4Y4UKgtglBQ0c9xU7jYJbZCHJyhtsiknHdxcCzJgKoY68bffZtUWTUdTnsRQ2nXWsXPhAZXh6ZabZelBBWxcNg5GtQ55SmUQaEm6Iqq4Ea0zjK06R9mMiR2dC9_k-q7yB0k/s400/Lake+II.jpg)
Poslední třídenní víkend v tomhle roce byl věnován dnu díkůvzdání a pojídání krocana. Předpověď počasí byla vynikající, proto jsme se místo krocana vydali do Algonquinského parku na kempování. Letos už jsme tam byli dvakrát, ale na backpackingu (chození s batohem na zádech). Tentokrát jsme měli postavený stan v jednom kempu a po parku jsme hlavně jezdili na kole nebo chodili pěšky.
V sobotu jsme si šli projít několik stezek, které jsou umístěny kolem jediné silnice vedoucí parkem. První byla bobří stezka, která vedla kolem několika bobřích hrází a doupat (v angličtině lodge). Druhou byla vzpomínková stezka na dřevorubce, ta vedla územím, kde kdysi rostly obrovské bílé borovice. Těch se dožilo dnešních dnů jen pár. Stezka také vedla kolem zbytků staré dřevorubecké osady. Zbytky byly oploceny, ale v podstatě se zachovala jen stará kamna a podle hrbolů na zemi se dalo odhadnout, kde stával jaký srub. Třetí stezkou byla vyhlídka na okolní lesy. Poslední stezkou byla vyhlídka na Rock Lake, u kterého jsme kempovali.
Všechny stezky v parku jsou naučné, protože na začátku každé si můžete půjčit nebo koupit (vhozením daného obnosu do pokladničky) informační brožurku, kde je mapka trasy a povídání k jednotlivým zastavením. Když se vracíte k autu, tak jste požádáni o navrácení brožurky, pokud jste si ji nezaplatili. Stezky jsou většinou krátké a vždy je to okruh.
Nejspíš to bylo tím, že jsme tam byli o díkůvzdání, ale všude byli samí imigranti. Zájezdy Číňanů nebo Japonců, kdo to má poznat, když japonské foťáky měli všichni. Takže z divoké přírody se stala uřvaná čínská čtvrť.
V neděli ráno jsem vstal ještě za tmy, abych stihl východ slunce nad Algonquinem. Bylo docela frišno, nad jezerem se válela mlha. Naštěstí cesta vedla po staré železnici, tak se šlo dobře. Východ slunce jsem přímo neviděl, ale měl jsem před sebou krásně osvětlené lesy.
Po snídani jsme vyjeli na kolech na cyklostezku označenou v mapě. Nebudem to skrývat, zase jsme jim naletěli, stejně jako na Silent Lake v květnu. Tahle stezka byla vzdálena od kempu asi 20 km, které jsme ujeli po staré železnici a po silnici. Tahle cyklostezka měla několik okruhů od 5 do 22 km. Původně jsme chtěli jet celých 22 km, ale hned na první křižovatce jsme to zkrátili. První část totiž byla samá díra, velké kameny a bahno, všechno skryté pod listím, takže se jelo dost špatně. Takže jsme spíš kola vedli než jeli. Když jsme se rozhodli, že to zkrátíme, tak cesta ještě kousek vedla do kopce a pak se to celé změnilo. Najednou byla z cesty úplně obyčejná lesní cesta, po které se jelo výborně. Ono je tady totiž spousta starých lesních cest, ale nejsou do okruhu. Proto se tady rozhodli využít tuhle stávající a k ní přiznačit zbytek okruhu. Lidi posílají nejdřív na tu horší, aby si tu lepší užili.
Cestou zpátky jsme se chtěli vyhnout hlavní silnici a kopcům a jet po starém náspu, ale zastavil nás rozpadlý most. Bylo to v místech, kde ještě na konci padesátých let stával obrovský hotel, železniční stanice a sídlo parku. Po hospodářské krizi přestal hotel fungovat a když v roce 1959 odjel i poslední vlak, tak zbourali a odstěhovali vše. Z bývalých tenisových kurtů je teď jen parkoviště a mezi stromy lze ještě vidět staré základy.
Odpoledne jsem si ještě potřetí vyběhl na vyhlídku, kde jsem ráno ztratil rukavici. Kupodivu jsem ji našel.
Večer jsme uslyšeli češtinu! Na sousední místo totiž přijeli nějací Češi. Už odpoledne se nám na nich něco nezdálo, Martina u nich totiž, když se vybalovali, viděla toaletní papír, celé balení. To není nic divného, řeknete si. No právě, protože jsme Češi, ale vidět Kanaďana, aby si někam vzal toaletní papír? To v žádném případě, to přece patří k povinnostem všech provozovatelů čehokoli, mít na záchodě papír. Inu my víme svoje.
Tihle krajané byli z Toronta a Calgary a dělají do softwaru. Pěkně jsme si popovídali u ohně. Až nás musel jeden Kanaďan uklidňovat, že už jsme přetáhli hodinu nočního klidu. S tím ohněm je to taky zajímavý. Tady se dřevo na oheň kupuje. Nikde není zakázáno si nasbírat svoje, zakázáno je jen vozit si dřevo z jiné oblasti, aby se nerozšířil kůrovec a jiné potvory. Ale všichni si jej stejně kupují. První noc jsme si jen opékali klobásy, tak to stačilo nasbírat v lese pár větviček. Ráno jsme od sousedů dostali zbytek jejich dřeva, protože odjížděli. Tak to kupované dřevo není moc suché, za to je hoblované a ještě namořené, aby v něm nic nepřežilo. Odpoledne jsme ještě nasbírali zbytky po těch, co odjeli, a měli ho dost na táborák.
V pondělí jsme se šli projít na stezku, která slibovala spousty možností k pozorování divoké zvířeny. Dokonce jsme vstali dříve, ale moc jsme toho neviděli. Na jednom místě jsme potkali fotografa, který nám říkal, že tam čeká na losy a ukázal nám jak je jednoduché přilákat na ruku ptáka borovičáka. Já si teď nemůžu vzpomenout, jak se správně jmenuje, je to pták, který žere jen semínka borovic, ale drobky mu taky chutnaj.
pondělí 6. října 2008
Otevřené dveře
V sobotu 4. října se v Peterborough konala akce „Open Doors Ontario“, nebo-li den otevřených dveří . My jsem se rozhodli navštívit muzeum kánoí. Jedna z největších atrakcí Peterborouhgh hned za zdymadly. Peterborough bylo známé až do šedesátých let minulého století výrobou kánoí. Výroby již zanikla, ale aspoň tu mají muzeum. Z venku je to dost odpudivá budova, ale uvnitř je pěkná expozice, pro fotografování je dost tmavá, zvlášť když je tam zakázáno používat blesk. Na fotkách uvidíte všechny možné druhy kánoí od dlabaných, březových, kožených, mořských až po rekreační vybavené gramofonem. Taky tam měli několik kajaků z tuleních kůží, ale těch se moc nedochovalo. Na fotkách je i návod na stavbu kánoe, kdybyste náhodou někdy někde našli roli březové kůry :-).
Další zastávkou na pouti za otevřenými dveřmi byl dům prvního doktora v Peterborough tzv. Hutchinson House. Je to jeden z mála kamenných domů, tenhle je výjimečný tím, že se v něm zachovalo i vnitřní vybavení. Z dalších kamenných domů se dochovali jen vnější stěny. Jeden takový procházející rekonstrukcí byl také součástí prohlídkového okruhu. Ještě jsme se zašli podívat do neogotického kostela a na starou kamennou školu.
V sobotu se na univerzitě jela veslařská regata. Asi nejzajímavější byl oplocený areál, kde se smělo konzumovat pivo. Protože je tu zakázáno pít alkohol na veřejnosti, tak se za knihovnou oplotilo parkoviště, navezly záchody a mohlo se točit. Před vstupem jste museli batohy a tašky odevzdat do úschovny, jinak vás tam nepustili. Pak jste si mohli vystát frontu na pivo nebo potom na záchod a bavit se. Oplocené území se dalo opustit jen s prázdnejma rukama. Fakt je, že tolik studentů jsme tu viděli snad jen na promoci.
Každou sobotu se v Peterborough koná farmářský trh. Nastala sezóna dýní a to znamená, že se blíží Halloween a lidé si začínají zdobit zahrádky a domy.
Další zastávkou na pouti za otevřenými dveřmi byl dům prvního doktora v Peterborough tzv. Hutchinson House. Je to jeden z mála kamenných domů, tenhle je výjimečný tím, že se v něm zachovalo i vnitřní vybavení. Z dalších kamenných domů se dochovali jen vnější stěny. Jeden takový procházející rekonstrukcí byl také součástí prohlídkového okruhu. Ještě jsme se zašli podívat do neogotického kostela a na starou kamennou školu.
V sobotu se na univerzitě jela veslařská regata. Asi nejzajímavější byl oplocený areál, kde se smělo konzumovat pivo. Protože je tu zakázáno pít alkohol na veřejnosti, tak se za knihovnou oplotilo parkoviště, navezly záchody a mohlo se točit. Před vstupem jste museli batohy a tašky odevzdat do úschovny, jinak vás tam nepustili. Pak jste si mohli vystát frontu na pivo nebo potom na záchod a bavit se. Oplocené území se dalo opustit jen s prázdnejma rukama. Fakt je, že tolik studentů jsme tu viděli snad jen na promoci.
Každou sobotu se v Peterborough koná farmářský trh. Nastala sezóna dýní a to znamená, že se blíží Halloween a lidé si začínají zdobit zahrádky a domy.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)