Trochu na téma bezpečnost práce a nejenom práce. Kanaďané jsou totiž pro bezpečnost práce ochotní udělat takřka cokoliv. Až nám to občas připadá dost přehnané. Začalo to, už když jsem byla v koblihách. Můj nástup do práce začal asi tříhodinovým sezením s hlavní manažerkou, která nám všem novým vykládala, jak nesmíme lézt na štafle, pokud nám je dole někdo nepřidržuje, jak musíme hlídat všechny kolem, jestli pracují bezpečně, a pokud ne, tak je pokárat. Pokud nedbají, tak to nahlásit vejš. Pokud je někde mokrá podlaha, tak tam okamžitě postavit ceduli mokrá podlaha.
U té bych se zastavila, protože ta mě teda dost vytočila. Několikrát se mi stalo, že vycákali vodu kolem dřezu. Místo aby vzali koště a hadr, lépe řečeno mop, protože koště a hadr tu neexistuje, a vytřeli to, tak samozřejmě vzali tu ceduli mokrá podlaha a do té louže ji postavili. Takže takhle jim taky jednou vytekl na krámě kávovar, ale to tam nikdo nepostavil ani tu ceduli a všichni tu louži pěkně obcházeli. Jenomže já, která jsem si vzadu v klidu plnila koblihy a o ničem nevěděla, jsem potom s čerstvýma koblihama vlítla do krámu, v louži mi podjely nohy a já si narazila kostrč a vykoupala se v tom bordelu. A co se dělo potom? Všichni se mě starostlivě zeptali, jestli se mi nic nestalo a potom vzali ceduli mokrá podlaha a ještě hodinu obcházeli louži i s cedulí...
A na univerzitě je to v podstatě to samé v bledě modrém. Tenhle týden jsem šla k sobě do laborky a sedla si tam k počítači. Během tří minut se přihasil nějaký chlápek a ptal se mě, co jsem tam dělala a jestli taky cítím ten organický smrad (tím myslel nějaká rozpouštědla). Řekla jsem mu, že jsem tam tři minuty, že jsem tam nedělala nic a že ani nic moc necítím. Ale hezky jsem mu napráskala, že tam pracoval Mike a že ten je naproti, tak ať se zeptá jeho. No během minuty tam byl další, což je nějaký správce budovy nebo školník či co, já mu říkám šerif, protože pořád nosí šerifský klobouk a výslech začal nanovo. Znovu jsem mu vysvětlila, že já nic, že to Mike...:-) No nicméně šerif byl nekompromisní – proto je taky šerifem - a z laborky, kde jsem nic necítila, mě vyhodil pro mou bezpečnost na chodbu, kde byl smrad daleko větší...
Vydala jsem se do laborky v jiné části budovy, že budu dělat teda něco jiného. Cestou jsem si vzpomněla, že k tomu potřebuju jeden roztok z té původní laborky. Takže jsem se otočila a šla si ho vzít. Jenomže to už tam číhali v tom smradu přede dveřma laborky tři – ten první, šerif a ještě se k nim přidala sekretářka. Tak jsem pěkně vysvětlila, že tam potřebuju vlézt, vzít roztok z lednice a odejít, dohromady mi to bude trvat 10 sekund. Tak to mi v žádném případě nechtěli povolit, tak jsem vysvětlila, že jinak nemůžu pracovat a oni mi na oplátku vysvětlili, že já ale musím být safe (v bezpečí), takže prostě ne. Hmm…
Nic jsem už nevysvětlovala, otevřela dveře, vlezla do lednice, vzala roztok a odešla. Ani těch 10 sekund mi to netrvalo...:-) Pak už jsem se tam radši nevracela.
Dost jsem se pobavila odpoledne, protože přišel mejl, že jsme si jistě všimli zápachu na chodbách a že to teda zkoumali a vyzkoumali, že se to šířilo z ulice do budovy ventilací, protože na ulici vystříkávali kanály polyethylenem. Sdělili nám, že koncetrace byly 100 krát nižší, než jsou zdraví škodlivé. A závěr? Mike má teďka jeden den zpoždění ve svých pokusech, protože je Kanaďan a ví, že když mu řeknou, že nemá někam lízt, tak tam taky neleze...:-)
Dalším pěkným příkladem je událost z minulého týdne. Kdesi na dálnici se vracel mikrobus se školním basketbalovým družstvem. Ten mikrobus skončil pod koly náklaďáku a osm z devíti lidí je mrtvých. A jak to Kanaďani vyřešili? Zakázali provoz těchto mikrobusů. Nikdo neřešil to, že bylo hnusné počasí, chumelilo a řidička jela bůhví jak. Tady totiž nemají nikde napsáno, že řidič musí přizpůsobit jízdu stavu silnice. Nevím jak to teďka řeší školy, protože většina z nich nějaký mikrobus vlastní...
Jinak aby byli silnice opravdu safe, tak se tu neuvěřitelným způsobem solí. Jakmile napadne centimetr sněhu, tak to pořádně rozsolí, takže všechna auta jsou nestále obalená solí a pěkně rychle reznou. Pokud teploty klesnou pod minus 10 a sůl přestane fungovat tak sypou pískem, který ale není pěkný čistý jako u nás, ale je to spíš hlína. A když začne trochu tát, tak se z té soli a hlíny na silnicích vytvoří pěkně hnusná kaše.
Tak to bylo jen pár příkladů toho, jak jsou Kanaďané „bezpeční“ :-)