pondělí 29. září 2008

Babí léto

Babí léto (správně indiánské) je v plném proudu. Dneska zrovna ne, ale celý minulý týden bylo nádherně. Ráno sice skoro mrzlo, ale odpoledne bylo vždy nad dvacet a jasno. Stromy se mění před očima. Loni to tak nebylo, protože bylo velké sucho a listy uschly a opadaly hrozně rychle. Koukněte na fotky jak je tu barevně.


V neděli jsme se byli projít v univerzitním lese. Tam zrovna dokončili renovaci lesní stezky. Asi si řeknete, co se dá renovovat na lesní stezce kromě značení. To byste se divili, značení se nerenovovalo. V srpnu se u univerzity začaly kupit obrovské haldy dřevní drti. Nejdřív jsme si mysleli, že zakládají kompost, aby byli víc zelení, protože na začátku září vyhodili všechny staré kulaté koše na tříděný odpad a nahradili je hranatými. Inu zelená politika...


Ale jak jsme včera viděli, tak to nebude kompost, ale povrch stezek. Oni totiž ty stezky lesem vysypávají touhle drtí. Aby se to nerozsypalo jinam než na stezku, tak dají na kraj zábrany. Ty dělají ze stromů, které pokácí vedle, že je na nich přidělaná značka, to už nikomu nevadí. Taky dělají nové mostky přes bažinky. Na jedné straně s tím mostkem kličkují kolem stromů, na druhé straně tam klidně vedle druhého nechají vrak auta, jen ho trochu posunou, aby byl vidět. To asi nebyl záměr, ale ten vrak byl zarostlý travou v místě mostu, takže ho museli trochu pošoupnout, ale nechali ho tam, asi jako memento. Hlavně nechoďte mimo vyznačenou stezku!

neděle 21. září 2008

Neděle 21.9.08

Dneska bylo nádherné babí léto. Vydali jsme se proto na kolech na projížďku po okolí. Patnáct km na jih, pět na východ, patnáct na sever, pět na západ a jsme zase doma. Na místních pravoúhelných cestách se nedá moc improvizovat :-). Na fotkách je atmosféra babího léta.

Powwow 2008


Po roce jsme se zase byli podívat na indiánském pow-wow. Stejná komunita, stejné tváře. Jen ti staří veteráni chyběli.
Letos bylo krásné počasí, pro tanečníky bylo až moc teplo. To přilákalo spoustu diváků. Oproti loňsku jsme se letos rozhodli ochutnat nějakou specialitu, kterou tam prodávali. Na všechno byly hrozné fronty. To by nevadilo, kdyby se aspoň hejbali, takhle tam Martina prostála víc než hodinu než na nás přišla řada. Dali jsme si indiánské tacos z buvola a nějakou borůvkovou sladkost.
Pro příště víme, že si nic v rychlém občerstvení dávat nemáme. Tohle nemělo žádnou chuť. Borůvková sladkost byl langoš politý borůvkovou a jahodovou směsí se smetanou. To bylo dobrý.
K pití jsme si nic nedali, protože u stánku, ke kterému jsme vystáli frontu, měli jen rozlévanou limonádu. Tu nalévali ze kanystrů, které byly hrozně špinavé. Led měli sice kupovaný, ale přesypali ho do ještě špinavější ledničky, ze kterého nabírali kelímkem. Ale protože hygiena musí být, tak měli na rukou rukavice, ale v těch dělali všechno, nabírali led, přijímali peníze.
O tom jak patlali langoše se radši nebudu zmiňovat. Ostatní stánky byly úplně stejné.
Když jsem to snědli, tak jsme se modlili, aby nám z toho nic nebylo. Protože to teď čtete, tak nám nic nebylo.
Ještě k té hygieně, na jaře tu vypukla epidemie salmonely ve věch renomovaných fastfoodech. Pořád hledali viníka, až obvinili pěstitele rajčat v Mexiku. Problém byl samozřejmě někde jinde. Tady se ovoce a zelenina z krámu nikde již nemyje, rovnou se krájí a servíruje, včera jsme to viděli na vlastní oči :-(.

pátek 5. září 2008

Algonquin park – Archay

Začátek září je v Kanadě a USA spojen s oslavou Svátku práce. Na tenhle třídenní víkend jsme vyrazili na poslední vícedenní turistickou stezku v Algonquinském parku, kterou jsme ještě neprošli. Tahle byla v oblasti zvané Archay na severovýchodním okraji parku.

Google našel nejkratší trasu 300km a odhadl dobu jízdy na 5 hodin. Zhruba v polovině najednou skončila asfaltová silnice a začala šotolina. To by nebylo nic divného, takové jsou silnice i v okolí Peterborough, jen jsme měli před sebou ještě 150 km. Po deseti kilometrech jsme naštěstí potkali pána, který stahoval dřevo. Toho jsme se zeptali, zda jsme tam, kde bychom měli být. Potvrdil nám to a řekl že další křižovatka je ještě asi za 10km. Tak jsme se neztratili a Google nelhal. Po deseti km byla křižovatka a další šotolinová silnice. Abyste měli představu, tak silnice na hájovnu je první třída v porovnání s tím po čem jsme jeli. Naštěstí to trvalo jen 25 km a pak už byl zase asfalt. Prostě jsme jen jeli zkratkou. Teda jen na hranice parku, tam byla cedule, že asfalt opět končí a k místu, kde začíná stezka je to 50km. Tak jsme se v autě dost nadrncali.

Takhle část parku je víc jehličnatá, jsou tu hlavně borovice. Žijí tu spousty veverek. Ty byly taky jediné, co jsme viděli. Hned jak jsme se registrovali u vstupu do parku, tak nás upozornili na přítomnost medvědů. Ty jsme neviděli a ani nás v noci naštěstí nenavštívili. Jediné zvíře, které jsme viděli, byla obrovská želva. Ale to byla taky náhoda. Před náma šla skupina Kanaďanů, kteří pořád všechno fotili. Právě když fotili z můstku potok, tak se v něm něco mihlo. Byla tam obrovská želva, která zrovna máchla ocasem. Jinak když se nehýbala, tak vypadala jako balvan. Když Kanaďani odešli, tak ji Martina opatrně nadzvedla a já vyfotil.

Tentokrát jsme před sebou neměli mnoho kilometrů, tak jsme si dělali různé zacházky. V neděli jsme kempovali poblíž High Fall. To je skupina několika vodopádů a vymletých kotlů. Většina lidí tam přijela po jezeře na kánoi. Pěšky šel málokdo. Na vodopády jsme se šli podívat i večer bez lidí a ráno za úsvitu. I když jsme tam byli úplně sami, tak jsme žádné velké zvíře neviděli.

středa 3. září 2008

Svatba, pravá kanadská

Před dvěma týdny jsme byli na svatbě. Severoamerická svatba se připravuje hodně dlouho dopředu, stojí hodně peněz, hodně starostí a bývá na naše poměry hodně velká.

Celé to ovšem začíná zasnoubením, které se tu dodržuje a jelikož, jak už jsem řekla, je to celé hodně drahé, tak zasnoubení trvá klidně i dva roky, než se našetří dostatek penízků, aby se svatba mohla uskutečnit. Mezitím se klidně může narodit i nějaký ten potomek. Zasnoubená se pozná podle prstýnku s bílým kamínkem, čím větší, tím lepší… Pánové, zapomeňte na nějaké zirkony, musí to být diamant (takže tak 3000-5000 doláčů). To jsem si nevymyslela, to řešili v místních novinách, kam čtenáři píší své dotazy (taková ta rubrika "Drahá Sally…"). Tam se shodli, že bez diamantu není láska. Takže poté, co se našetří dostatek financí – průměrná americká svatba stojí 28000 $ - zdroj časopis Time, tak se to může celé uskutečnit.

Často se využívá i služeb tzv. svatebního koordinátora. Půjčování svatebních šatů tu prakticky neexistuje, každá nevěsta si je nechává šít. Naopak šaty si půjčuje ženich, protože obvyklé je, ženit se ve smokingu. Takže je to trochu obrácené než u nás. Rozdílné je také místo konání, na radnici se snad nebere skoro nikdo. Veškeré svatby se odehrávají v kostelech, kaplích, popř. v zahradních altáncích za přítomnosti faráře.


Svědci tu neexistují, zato každý ženich má své družby (nebo jak to říct česky) a nevěsta družičky – obvyklý počet jsou 3 družičky, 3 družbové. Tuhle funkci zastávají nejlepší kamarádi, popř. sourozenci. Družičkám se opět nechají ušít šaty tak, aby byly všechny stejné. Žádné takové – co já si na tu svatbu vezmu… Ještě bych se trochu zastavila u angličtiny, zajímavé je, že se proti tomu žádné feministické hnutí ještě nepostavilo. Družička se totiž řekne bridesmaid, tedy služka nevěsty, zatímco družbové jsou groomsmen, tedy ženichovi muži. Pak je tam ještě hlavní družička a to je maid of honour, tedy něco jako čestná služka a hlavní družba je, dámy teď se podržte, best man, tedy nejlepší muž. Dál nekomentuju, názor si na to udělejte sami…:-)

Rozdílné jsou také časy svateb, za dobrý mrav se považuje mít ji v sobotu. Pokud je v pátek, je jasné, že chcete ušetřit, to jsou ceny všeho nižší. Obřad bývá odpoledne, romantici ho mívají i večer. Normální velikost svatby čítá okolo sta svatebčanů.

Tak konec obecných blábolů a teď k té svatbě, na které jsme byli my. Vdávala se jedna kolegyně z laborky a hned jak jsem se to dozvěděla, tak jsem se s ní domluvila, že tam s Petrem přijdeme nakouknout… Nevím, jaká byla doba od zásnub ke svatbě, ale rozhodně už si spolu postavili barák…:-)

Poslední tři měsíce s ní byla trochu jednotvárná mluva, pokaždé když jsem se zeptala, co dělali o víkendu, tak to bylo něco kolem svatby. Do toho jí ještě třikrát denně volala budoucí tchyně a ujišťovala se o barvách kdečeho. No byly tam vyvíjeny dost silné tlaky z obou stran rodiny, aby to bylo dokonalé, protože oba pocházejí z malého městečka, které má asi 3000 obyvatel. Jedna rodina jsou realitní makléři a druhá má už tři generace stavitelství, tak se prostě museli ukázat…:-)

Celá svatba se odehrávala v tom městečku v internátní škole (je to taková anglická střední škola, kde roční školné stojí 40000$), takže tam mají i kapli, kde se konal obřad. Když jsem tu čumendu s Mary domlouvala, tak jsem ještě netušila, že to bude taková snobárna. Nakonec jsem si kvůli tomu i radši pořídila šaty…

Když jsme tam dorazili, tak před kaplí stál nejlepší muž a ten uváděl svatebčany na místa. Ženichovi přátelé a rodina na jednu stranu kaple, nevěstina na druhou. Jelikož mu to docela trvalo, tak se před kaplí postupně vytvořila fronta. Když byli všichni usazeni na místa, tak ženichovi muži s nejlepším mužem přivedli faráře a pak už se čekalo na nevěstu. Nejprve ovšem nastoupily špalírem jedna služka po druhé a nakonec nevěsta v doprovodu tatínka. To byl další rozdíl od našich svateb, protože nevěstu do té doby, kromě služek, opravdu nikdo neviděl.

No a pak už proběhl obřad, bez větších rozdílů, zakončený odchodem při Mendelssohnovi. My už jsme pak jenom pogratulovali a odjeli. Sice jsme byli pozváni ještě na koktejl a nějaké občerstvení, které následovalo, ale jelikož jsme tam nikoho neznali, tak už jsme nezůstávali. A ještě abych nezapomněla, obvykle hned po svatbě se odjíždí na honeymoon, čili líbánky. A tahle svatba je zakončena dvěma týdny na Havaji – to docela jde, ne?

Martina