úterý 15. června 2010

Santa Fe

Minulý týden jsem byl na konferenci v Santa Fe v Novém Mexiku. O Santa Fe jen krátce. Je to nejstarší americké hlavní město, které letos slaví 400 let od založení. Vyhláškou města je dáno, že nic se nesmí stavět do výšky a všechno musí být v duchu indiánských staveb z neplálených cihel – anglicky „adobe“. Město leží v nadmořské výšce kolem 2000m/m, takře se při procházení obchodů s všemožným ůměním můžete narazit i na kyslíkový bar, kde si zadarmo můžete šluknou čistého kyslíku.

Za týdenní pobyt jsem město prošel mnohokrát. Město žije z turistického ruchu a prodeje indiánských výrobků a jiného mnohdy kýčovitého úmění.



Jeden den jsem si dal od konference pauzu, pronajal auto a vyrazil na výlet po okolí. Na mapě je vyznačena moje cesta.


Zobrazit místo Santa Fe na větší mapě

Nejprve jsem jel tzv. horní cestu, je to jedna z údajně nejhezčích scénických cest v okolí. Nejdříve jsem jel ze Santa Fe na sever a pak jsem odbočil na místní silničku stoupající severovýchodním směrem do hor. Krajina se měnila od pouště přes kaňony až do borového lesa. Na vrcholcích hor byl ještě sníh. O počasí v Santa Fe se říká, že je tam osm měsíců zima, naposledy sněžilo koncem května, a čtyři měsíce pekla, celý týden se teploty pohybovaly kolem 35°C ve stínu. Z hor jsem sjel do údolí Rio Grande, které je tu ještě malou říčkou. Údolí se u městečka Espanoly rozšíří, aby se u Los Alamos zase zúžilo.

Panorama 1 - údolí bezejmenné řeky

Panorama 2 - pohled na údolí Rio Grande a za ním Valles Caldera

Městečko Los Alamos leží na náhorní rovině a je rozděleno několika kaňony. Město vzniklo z jedné školy pro chlapce z bohatých rodin na východním pobřeží, kteří se tu měli zocelit. V roce 1943 armáda USA školu znárodnila a umístila zde výzkumnou laboratoř pro vývoj jaderné bomby. Po roce 1945 došlo k rozšíření laboratoře a rozvoji města. Dnes v ní pracuje přes 11000 vědců a pomocného personálu. Laboratož je roztroušena po obrovském území a má více jak 1200 budov. Vzhledem k tomu, že se de stále věnují národní bezpečnosti, je těžké se tam dostat. Na silnicích vedoucích okolo jsou umístěné strážní budky a u hlavního vchodu je celá hlavní silnice přehrazena řadou strážních budek, takže to tam vypadá jako mýtnice na dálnici. Už jsem hledal v kapse peníze, ale naštěstí ten den nebylo vyhlášeno nebezpečí a tak se jen krokem projíždělo mezi budkami a pod kamerami.

Panorama 3 - kaňon u Los Alamos

Z Los Alamos jsem jel nejdříve do kopce, abych se podíval alespoň na kousek Valles Caldera. To je propadlá kaldera ohromné sopky, která vbuchla před milionem let a zasypala okolí popelem, kterým se prodírají místní řeky a formují kaňony.

Panorama 4 - Valles Caldera

Další zastávkou byl národní monument Bandelier, kde jsou v jednom hlubokém kaňony zbytky indiánských puebel a domů. Prošel jsem si naučnou stezku a vylezl do posvátné jeskyně Alcove.


Cestou zpět jsem odbočil na vyhlídku na Rio Grande a před večeří jsem se ještě stihl dojet podívat do hor nad Santa Fe.



Ještě trochu Santa Fe :-)