středa 5. prosince 2007

Vánoční čas

Koncem listopadu konečně napadl sníh a začala zima. Že se blíží vánoce poznáte podle výzdoby domů. Podívejte se na fotky. S focením jsme čekali až napadne sníh, aby to bylo hezčí. Rozmazané hlavy sobů a ruce sněhuláku nejsou způsobené chybou fotografa, ale tím, že se pohybují.

Na konci listopadu se v Peterborough koná festival světel, což je série dobročinných akcí zakončená prodejní výstavou ozdobených vánočních stromků. My jsme se zúčastnili vánočního koncertu v jehož ceně byl i vstup na výstavu. Koncert měl být dvouhodinový, ale nakonec se protáhl přes tři hodiny bez přestávky. Museli se tam ukázat všechny sbory a zpěváci z okolí.

Výstava se konala na zimním stadionu, byla tam spousta stromků, které byly ozdobeny s ohledem na původ. Stromek věnovaný PepsiColou měl na sobě vše s logem Pepsi, stromek věnovaný knihkupectvím byl zase celý vyzdobený knížkami. Některé stromky se prodali hned na začátku během slavnostního zahájení, jiné se prodávali na závěrečné aukci. Taky se soutěžilo, který stromek je nejhezčí, u každého byla schránka, kam se házeli hlasy. Vše se prodávalo poslední víkend v listopadu, protože od začátku prosince tu mají v pokojích vyzdobené vánoční stromky.

neděle 4. listopadu 2007

Halloween

Svátek duchů, při kterém se za kostýmy a sladkosti utratí jen v USA přes 5 miliard dolarů. Tady v Kanadě je to obdobný. Už polovině září se začali krámy plnit dýněmi, kostýmy, lebkami a kostlivci. Před domy se začaly objevovat roztodivné alegorické výjevy. Třeba kostlivci, lidé bez hlav, lidé rozřezaný motorovou pilou. Dokonce někdo vytvořil dílo člověk vcucnutý sněhovou frézou. Bohužel většina těchto výzdob byla u venkovských domů, kde by zastavení a focení vyvolalo nežádoucí pozornost. Takže nemáme žádnou fotku výzdoby.

To nejdůležitější se na Halloween odehrává po setmění 31. října. Rodiče s dětmi vyrážejí na objížďku sousedů. Proč děti nejdou sami? To už se tu nenosí, tady děti bez doprovodu nejdou vůbec nikam a pěšky už vůbec ne. Děti se navlečou do kostýmů, pak se opatrně nasoukají do auta a jede se na koledu. V angličtině je to „Trick or Treat“, což je v jedné knížce od R. Fulghuma přeloženo jako: „Koledu nebo něco vyvedu“. To je vše co z dětí vypadne, žádné říkanky jako u nás na Velikonoce. Koleda je směs sladkostí už pro tyto účely vyrobených. V krámě koupíte krabici různých tyčinek, lentilek a dalších dobrot. Jen to není v obvyklém balení, ale menší, zato toho máte víc jak kilo.

Naši domácí říkali, že tady v okolí už děti zestárly. Takže nás nakonec navštívily jen dvě skupiny koledníků. S věkem ale o kouzlo Halloweenu nepřijdete, když už nejezdíte koledovat, chodíte na různé kostýmní párty, které se konají všude.

Teď už je po Halloweenu ani u domů už moc z výzdoby nezbylo. V krámech všechno připomínající Halloween zmizelo jako mávnutím kouzelné hůlky a všude jsou už Vánoce.

High Fall

V sobotu jsme se vydali na procházku do lesa. Ono to tu není tak jednoduchý, jak už jsem několikrát poznamenal. V Kanadě 89% území patří státu (buď federální, provincionální nebo indiánský). Problém je, že většina tohohle území je na severu. Tady dole na jihu je vše soukromé, proto tam nesmíte. Naštěstí z Peterborough to k volně přístupnému lesu není zase tak daleko. Tam kam jsme jeli, je to od nás jen 45km.

Vyšli jsme si k High Falls, obdivovaným vodopádům, ale moc vody neteklo. Cestou jsme narazili na potok s bobříma hrázema, nechtělo se nám přelejzat po kládě přes potok, tak jsme se to pokusili obejít. To se nám nepovedlo, pěšina nám po nějaké době zmizela a my se museli vrátit. S námi i jeden starší pár, který šel po pěšině před námi. My jsme si mysleli, že oni ví, kam jdou, tak jsme šli v klidu za nimi. Když už se pěšina hodně ztrácela, tak jsme je došli a paní se nás zeptala, zda víme, kam to vede. Cestou zpět jsme sešli k potoku a slyšeli divné zvuky. Něco jako žabí kuňkání. Byli to bobři, byli jsme kousek od jejich doupěte. Chvilku jsme tam postáli a oni vyplavali.

sobota 27. října 2007

Hadi

Je sobota večer a celý den pršelo. Už je tu asi opravdu pravej podzim. Ale ještě minulou neděli tu bylo pravé indiánské léto, to je místní výraz pro babí léto. Byli jsme se podívat u Warsaw Caves, kde jsme byli v červnu. Bylo jasno a dvacet nad nulou a všude spousta hadů. Během procházky jsme s Martinou každý málem šlápl na jednoho. Naštěstí to nejsou jedovatí hadi, ale užovky. Tady se jim říká travní hadi. Lidi je řadí mezi zahradní hady. Proč? Na to jsme přišli hned druhý den, když se nám jeden chtěl uhnízdit ve škvíře schodu hned přede dvěma z kuchyně.

Knižní výprodej

V místní knihovně se konal výprodej knih. Jde o každoroční dobročinnou sbírku, kde se prodávají knihy vyřazené z knihovních sbírek nebo darované. Přišli jsme tam asi deset minut po otevření a už tam bylo dost lidí. Stoly přetékaly knihami ze všech oborů. Některé knihy byly dokonce úplně nové. Cena byla stanovena na 1 dolar za knížku. U těch nejnovějších a vícesvazkových encyklopedií to bylo trochu víc 2 dolary.

Začali jsme nákupem slovníků, potom jsme přešli ke stolu s průvodci. Průvodce z roku 2003 se tu považují za staré, ale nám určitě stačí. Já si přeci nebudu podle průvodce objednávat večeři v místní restauraci nebo ubytování v hotelu, ale zajímají mě místní pamětihodnosti a ty se přece jenom s časem moc nemění. A když, tak to nejsou žádné zajímavosti :-)

Po průvodcích přišel na řadu stůl s detektivkama, potom romány atd…

Za chvilku jsme vypadali jako ostatní nakupující. Knížky se nám už nemohli vejít do rukou, tak jsem chodil kolem s bednou plnou knih a proplétal se davem. Protože jak říká klasik: „Nekup to, když je to tak levné.“ :-)

Chleba

Kanada má oproti USA jednu velkou výhodu. Když jste tu krátce, tak si ji ani nestačíte uvědomit, ale po pár týdnech na to přijdete. Mluvím o chlebu. Toustový chleba se rychle přejí a vůbec se nedá srovnat s tím naším. Naštěstí je tady ta výhoda a tou jsou polští emigranti. Těch je tu spousta a mají taky své odlišné chutě. Kupujeme polský chleba, kterého tu mají několik druhů. Jeden chutná stejně jako chleba ze Slovenska, jiný je přesně jako od nás. Občas to prostřídáme s bavorským nebo italským chlebem. To polské pekařství dokonce peče vánočky a makovky, není to sice jako doma, ale lepší než nic. Ještě by mohli začít dělat rohlíky. Je hrozně těžký, spíš nemožný, sehnat rohlík nebo housku, která chutná jako u nás a dá se dát do knedlíků. Místní pečivo je moc sladký, i když to mají být housky na hot dog (pikador), tak jsou sladký :-(

Čas

Dneska jsem si chtěl přeřídit hodinky na zimní čas, ale nějak mi v hlavě vrtalo, že jsem nikde o tom neviděl ani zmínku. Zadal jsem to do internetu a vyskočilo na mě hned několik varování. Nešahejte na hodinky, ruce pryč od seřizování…. Od letoška je to tu všechno jinak. Doposud byl konce letního času shodný s Evropou, začátek byl posunut o týden. Teď bude začátek i konec úplně jinak než v Evropě. Letní čas začíná druhou neděli v březnu a končí první neděli v listopadu.

pátek 19. října 2007

Thanksgiving

Hlavní říjnovou událostí byl Thanksgiving, neboli Díkuvzdání. V Kanadě se slaví, na rozdíl od USA, už druhé říjnové pondělí a je to poslední dlouhý víkend roku a vlastně i celé zimy. Další jsou až Velikonoce.

Snažila jsem se na internetu najít, jak to s tím Díkuvzdáním vlastně je a proč ho v Americe slaví až na konci listopadu. Tak jedno vysvětlení je, že je to poděkování za úrodu a jelikož Kanada je severněji, tak konec vegetačního období je tu dříve než v USA. Druhá teorie je, že je to vzpomínka, na anglického mořeplavce Martina Frobishera, který se vydal v roce 1578 objevit severní Orient, ale dojel do Kanady a je to jeho poděkování za přežití strastiplné cesty.

Ať je to, jak je to, tak většina Kanaďanů nemá o nějakém mořeplavci ani ponětí a je to spíše opravdu ukončení sezóny, ať už v zemědělství nebo cestovním ruchu, protože například pro většinu parků je tento víkend poslední a pro veřejnost se otevřou zase až na jaře. S výjimkou těch, které provozují lyžařské stopy nebo trasy pro sněžné skútry. Nejpodstatnější ale je, že je to setkání rodin, které se sejdou u jednoho stolu nad pečeným krocanem. Takže je to i taková malá generálka na Vánoce, kdy se krocan dělá taky. Krocan se peče s nádivkou a podává se s bramborovou kaší a spoustou věcí okolo. Typické jsou brusinky a pak už to záleží na rodině – brokolice, květák, růžičková kapusta, kukuřice… Celé je to zakončeno desertem – dýňovým koláčem.

My jsme zažili dva obědy (nebo večeře?) – oba byly ve tři. Jeden se konal o týden dříve u naší předchozí domácí a druhý v řádném termínu u nových domácích – a každý byl, pokud nepočítám jídlo, úplně jiný. Ten první byl klidnější, a jelikož domácí chodila každý týden do kostela, tak jídlo taky začalo modlitbou. U stolu nás bylo celkem devět. Čtyři Číňani – rodina se dvěma dětmi, domácí, její maminka, my a pak takový týpek s rozcuchem na hlavě a kalhotami až u kolem, kterého nám představila jako kamaráda. Nejprve jsem si říkala, kde ho sebrala, ale pak z toho vyplynulo, že asi v kostele. Tenhle týpek totiž pronesl tu úvodní modlitbu. Už když jsme tam šli, tak jsem si říkala, že se to bez toho neobejde, ale sázela jsem na ty Číňany, že to taky nebudou křesťané a že nebudeme jediní ignoranti. Tak to jsem se teda přepočítala, protože Číňani křesťané byli! Po obědě jsme si ještě s domácí a maminkou zahráli hru, která byla něco mezi scrabble a žolíkama, nenechali jsme je ani jednou vyhrát a odfrčeli do našeho nového bydliště.

O týden později jsme si oběd zopakovali u našich nových domácích. Tentokrát nás bylo deset. Kromě rodiny tam byla ještě jedna jejich známá, která sem jezdí na návštěvu takřka obden. Tady se to obešlo bez modlitby, a jelikož ani nemají velký stůl, tak to probíhalo spíš formou bufetu. Každý si nandal na talíř, co chtěl a někde si ukořistil místo. My jsme se přesunuli ke stolu na zahradu, kde jsme ale vyfasovali snachu Cindy, která zrovna prochází manželskou krizí, takže byla notně pod vlivem alkoholu a celé odpoledne si to zdárně přiživovala…:-)

neděle 30. září 2007

Nassau Road

Tak jsme se zase stěhovali. Teď už snad na dlouho naposled. Bydlíme na venkově, asi 10 km od centra Peterborough, ale na univerzitu to máme jen tři kilometry. Takže od zítřka jezdíme do práce na kole, teda dokud to počasí dovolí.

Ještě jsme to tu nezmínili, ale Martina už od září dělá taky na univerzitě. Má na starosti chod jedné laboratoře a několik analytických přístrojů. Jeden z nich je dokonce v laborce, kde dělám já, takže děláme vedle sebe.

Apartment, kde bydlíme, jsme si vybrali už v červnu, ale byl volný až od začátku října. Je to obrovský třípokojový byt. Je kompletně zařízený. Domácí mají dva psi, přesněji fenky labradora. Dům stojí osamocen na obrovském pozemku, odhaduji to na 4 hektary. Bývala tu farma, ještě tu jsou rozvalené základy. Kousek od nás je kopec, který má nadmořskou výšku trochu nad 250 m n. m. Ten kopec není normální pevná skála, ale je to tzv. drumlin, což je hromada kamení a písku, kterou tady zanechal ledovec.

neděle 23. září 2007

Projížďka zdymadly

Tenhle víkend bylo opět nádherně, takže jsme se včera konečně vydali na výlet lodí, který je tady největší atrakcí. Jede se totiž po kanálu, kde je velké množství zdymadel. Jedno z nich je dokonce největší na světě a překonává výšku 19.8 m. Říká se mu „liftlock“ a vůbec nevypadá jako klasické zdymadlo. Jsou to takové dvě vany, do té dolní vpluje loď, za ní se to zavře, do té horní vany napustí víc vody, takže je těžší a celé se to pohybuje na hydraulických pístech, takže ta horní vana klesá dolů a vytlačí nahoru tu původně dolní vanu. Když se hladiny vody ve vaně a v kanále vyrovnají, tak se dveře zase otevřou a loďka může plout dál…:-)

Indian River

Dneska jsme si ještě udělali malý výlet na kolách. Autem jsme popojeli asi 20 km k Indian River a tam se projeli. Krajina tam byla dost zvlněná – opět pozůstatek působení ledovce, ale hlavně to tam bylo super kvůli těm barevným stromům. Pak jsme se tam ještě dostali do vesničky, kde byl dochovaný starý mlýn a pila a u té pily je něco jako skanzen. Bohužel už to teď nefunguje, jen v létě. Z obrázků jsme pochopili, že tam asi dělají nějaké kostýmované předváděčky, jak se dřív žilo. Možná se tam vydáme před Vánocemi, kdy tam mají předvádět vánoční zvyky. No ale hlavní akcí asi bude, že přijede Santa Claus…:-)

neděle 16. září 2007

Powwow

Powwow [pa-wa] je indiánská slavnost. Slovník ten výraz vysvětluje jako společenské setkání nebo trh amerických indiánů obvykle zahrnující taneční soutěž. Tak takhle to přesně vypadalo. Dorazili jsme tam trochu před oficiálním začátkem a měli ještě čas si v klidu projít stánky se vším možným. Nejzajímavější byly stánky s bubny a koženým zbožím, třeba s mokasíny.

Celá slavnost začínala slavnostním nástupem, což byl zároveň i nějaký obřad. Před tím jsme byli upozorněni, ať nefotíme a nenatáčíme během obřadu. Po slavnostním zahájení následovalo několik projevů a pak se už konečně začalo bubnovat a tančit. Začátek byl dost pomalej a nezajimavej, ale když si všichni dali hranolky a hamburgery, tak se to rozjelo.

Celé tancování probíhalo v obrovském kruhu na břehu jezera. V centru kruhu byl přístřešek, v němž se shromažďovali bubeníci, zpěváci a taky dost čumilů. Bubnovalo se na velké bubny, které můžete vidět na fotkách. Kolem bubnu se vždy posadilo několik indiánů a začali bubnovat a zpívat. Aby všichni slyšeli, tak to šlo přes mikrofon do reprobeden.

Počasí bylo nestálé, chvílemi svítilo sluníčko a jindy zase přešla přeháňka. Celkem byla dost zima, jen 13°C. Když jsme odjížděli, tak jsme byli dost zmrzlí. Pro zahřátí bylo možné si jít zatancovat s ostatními, ale když jsem se odhodlal, tak to tanec zrovna skončil. Následující už byl zase jen pro indiány, tak jsem si vlastně nezatancoval.

středa 5. září 2007

Presquile

Měsíc uplynul jako voda a my jsme měli další volné pondělí. Martina byla každý víkend v práci, tak jsme se nikam nedostali. To se teď snad zlepší protože Martina ode dneška pracuje na univerzitě. Ale to vám popíše sama někdy jindy.

Pondělním svátkem byl svátek práce, tady a v USA se slaví první pondělí v září, ne jako u nás v Evropě 1. května. Předpověď hlásila nádherné počasí – jasno a 27°C. Vyrazili jsme se tedy k Ontarijskému jezeru s tím, že se možná i vykoupeme. Už jsme několikrát napsali, že přístup do přírody je tu velice obtížný a drahý. Vybrali jsme si proto za cíl Ontarijský provinciální park Presquile. Což je rezervace ležící na poloostrově v Ontarijském jezeře. Presquile je z francouzštiny a znamená skoro ostrov. Tenhle skoro ostrov má obrovskou písčitou pláž, kde je možné se koupat. Pak má ještě víc oblázkových pláží, ale tam koupání není doporučeno. Nikde jsme se nedočetli, jestli je tam zakázáno, ale doporučené místo na koupání je na písečné pláži.

Přijeli jsme v jedenáct dopoledne a pláž byla téměř prázdná. Jen několik nedočkavců surfovalo na velkých vlnách na parasurfech. Od moře, teda od jezera, ale ono to tu vypadá jako u moře, se valil silný vítr a bral s sebou písek. Bylo zataženo a docela chladno. Prošli jsme se po pláži a na koupání to moc nevypadalo.

Popojeli jsme tedy autem trochu dál, směrem k majáku na konci poloostrova. Mezitím vylezlo sluníčko a začalo být horko. Podél pobřeží jsme se prošli k majáku a lesem jsme se vrátili k autu. V lese jsme našli spoustu hřibovitých hub, které vypadali trochu jako babky. Martina je chtěla posbírat, ale já jsem si nebyl jist, zda jsou jedlé. Ten klobouk byl trochu jiný než u české babky.

Potom jsme se vrátili na pláž, která už byla plná lidí a další stále přicházeli. Od jezera pořád foukal silný vítr, ale voda byla po prvním osmělení pěkně teplá. Koupačka byla super.

Presquile je také místem kudy migruje motýl Monarcha stěhovavý. V srpnu při jeho cestě na jih je jich tu možno spatřit několik desítek tisíc najednou. My jsme jich viděli jen pár, ale zato se jeden nechal vyfotit pěkně z blízka.

Ještě jedna poznámka k svátkům. Teď se blíží volby, které budou v říjnu. Jeden kandidát přišel s tím, že by bylo dobré vyhlásit další svátek. Mohl by to být tzv. rodinný den a byl by v únoru. Vysvětluje to tím, že mezi Vánocemi a Velikonocemi si rodiny neužijí žádného volna. Třeba ho zvolí a my tu ten svátek ještě zažijem :-).

pondělí 27. srpna 2007

Festival of Lights

V Peterborough se každé léto koná „Festival of Lights“. Každou středu a sobotu se konají koncerty zakončené ohňostrojem. Hrají tu místní kapely, žánry se mění od folku přes rock k opeře. Dost koncertů je typu tribute to …, pocta někomu. Ale samozřejmě tu hrají i současné skupiny. Všechny koncerty jsou zdarma díky sponzorům.


Ve středu tu hráli Nazareth. Od naší domácí jsme si vypůjčili zahradní plastová křesílka a vyrazili jsme na koncert. Na místě jsme byli asi hodinu před začátkem. Okolo byla spousta stánků s občerstvením, ale hlavně s nabídkou různých služeb. Třeba tam byla pojízdná měřírna krevního tlaku, malá herna Binga. Jeden ze sponzorů nabízel losování o možnost vyhrát půjčení auta na jeden rok, bohužel jsem nevyhrál :-(. Hráli tu taky peruánští indiáni, stejně jako před Priorem :-).


Byla to taková veselice, do toho se z pódia neustále ozývali oslavné ódy na sponzory. Na fotkách můžete vidět jak to vypadalo. Hlavně je zajímavý, jak na koncert přišli celé rodiny i s malými dětmi. Těm pak museli dávat ucpávky do uší, když se to rozjelo. Naopak důchodci museli být s hlasitostí spokojeni :-). Překvapilo nás kolik důchodců na ten koncert přišlo, je fakt, že někteří nevydrželi ani předkapelu.


Po koncertě byl ohňostroj, ale už během něj se dav lidí vydal do okolních ulic ke svým autům, aby vytvořil pořádnou dopravní zácpu. My jsme se naštěstí zdrželi focením osvětlené fontány uprostřed jezera, takže jsme odjeli už celkem bez problémů.

čtvrtek 9. srpna 2007

Algonquin Park


Začátkem srpna mají Kanaďané Civic Holiday. Přeložit by se to dalo jako občanský svátek. Prostě proč zdůvodňovat třídenní víkend nějakým svátkem, stačí vyhlásit svátek občanským, ať si každý slaví, co chce, hlavně, že má volno:-).

Tak na tenhle svátek dostala Martina v koblihárně volno. Naplánovali jsme si vandr do provinčního parku Algonquin. Je to oblast asi 200 km severně od Peterborough. Je to opuštěná oblast plná jezer a prochází tudy jen jediná funkční silnice. Kdysi tudy vedlo několik železnic, ale na ně v Severni Americe zanevřeli po druhé světové válce a většinu nechali napospas přírodě. Všechno dění je v parku soustředěno právě kolem té jediné silnice. Je tam několik kempů a kratších cest vhodných na jednodenní vycházky. V parku jsou taky tři turistické trasy, které jsou zde nazývány backpack trails. Neboli cesty pro baťůžkáře – vše si musíš napakovat na záda. Délka tras je od 15 do asi 85 km, ale nemusí se to jít celý, dá se to zkrátit, ale jen někde.

My jsme si vybrali trasu nazvanou Highland Backpacking Trail. Ta leží zhruba uprostřed parku u silnice číslo 60. Má dva okruhy, kratší měří 19 a delší 35 km. Na mapce jsou naznačeny jednotlivé etapy. Modrá = sobota, zelená = neděle, oranžová = pondělí a červená, která vychází z mapy, je pondělní cyklotrasa.


Vyrazili jsme v sobotu chvilku po sedmé ráno. Do auta jsme si k batohům přidali ještě kola, že se v pondělí ještě kousek projedeme po cyklostezce v parku. Do parku jsme dorazili chvilku před desátou. Park nemá vstupní bránu, jaká je obvyklá v jiných parcích, protože ta silnice slouží i normální dopravě. Proto se můžete do parku dostat i bez zaplacení, ale problém je, že všechna parkoviště jsou kontrolována, takže nezaplacení poplatku se rovná pokutě. Zastavili jsme proto u informačního centra, kde zároveň prodávají povolenky na vstup. Vystáli jsme asi čtvrthodinovou frontu a pán nám oznámil, že všechny kempy na naší vybrané trase jsou obsazeny, že nám může nabídnout jen jiné, ale ty nám stejně nemůže prodat. Že máme jet do parku a informovat se v Mew Lake campu, kde nám případně prodají povolení. Jeli jsme teda do Mew Campu, kam je to od západní brány asi 30 km.

Parky v Kanadě jsou sice pro lidi, ale jen pro vyvolené. Můžete přijet, kdy se Vám zlíbí, ale musíte zaplatit denní vstup. Potom můžete jít na kteroukoli atrakci, ale musíte v deset večer zmizet. Pokud máte tu drzost chtít tam zůstat přes noc, musíte si najít volné místo v kempu, hotelu, i když těch uvnitř parku moc není, nebo v soukromé chatě. Počet míst je limitován. Proto je doporučováno si místo zarezervovat. To lze bud telefonem nebo přes internet. Stojí to docela dost v porovnání s nocí v lese a pokud budete mít špatný počasí a rozhodnete se nepřijet, tak vám nikdo nic nevrátí. Tyhle rezervace jsou vyžadovány i pro možnost spát v lese při vandrování.

Takže s plánem kam chceme jít a bez rezervace jsme dorazili do infocentra u Mew Lake. Když jsem jim oznámil, že jsme dva a chceme jít na Highland Trail, tak mi vesele oznámili, že na dnešní noc mají volno buď na Harness Lake nebo na East Provoking Lake. Ani jedno z těch míst nebylo tam, kam jsme chtěli spát. Další noc bylo volno na West Provoking Lake. Takže jsme měli dvě varianty, buď jít jen krátký okruh, nebo jít celý okruh, ale jiným směrem a s delší trasou první den, než jsme plánovali. Zvolil jsem variantu delší cesty, za což mě Martina určitě večer proklínala. Zaplatil jsem poplatek za spaní v lese = 2x2x10CAD, čili celkem 40 CAD, a k tomu ještě koupil mapu za 2,25 CAD. Paní naťukala všechny údaje do počítače a vytiskla nám několik listů povolení. Na něm bylo: jména, adresa, číslo auta, kde a kdy můžeme spát a barva stanu. Pani mi k tomu ještě dal přečíst pravidla chování v parku a podepsat, že s nimi souhlasím. Podepsal jsem, ale problém byl, že se do parku nesmí nosit nic v lahvích a plechovkách. Naše zásoby byly postaveny na lančmítu a rybičkách. Pořád nejde jíst instantní nudle. Přesto jsem podepsal a radši se na nic neptal, abych nevzbudil podezření, že snad máme nějakou jinou konzervu než bombu s plynem. K tomu jsme dostali žlutý pytel na odpadky s číslem našeho povolení, kdyby se nám ztratily odpadky, tak nás podle něj najdou :-) Takhle vybaveni jsme přejeli na parkoviště odkud se chodí na stezku.

Já jsem se v předstihu snažil najít na internetu vše, co budeme potřebovat vědět. Ale třeba ty informace o plechovkách jsou pečlivě ukryty. A sehnat mapy, to je vůbec nejtěžší. Dokonce ani v GPS mapách Kanady není nic. Našel jsem jednu jedinou mapu parku, ale ta byla zaměřena na výlety na kánoích. Aspoň na ní je naznačena naše trasa, ale bez kilometráže.

Krajina je tu vlnitá. Když se díváte z letadla, tak to opravdu vypadá jako vlnitý plech. Střídají se kopečky a údolíčka, ve kterých je většinou jezero nebo aspoň mokřad. Celý je to důsledek působení ledovce a směřuje to na jihozápad. Takže pokud nejdete přesně na jihozápad, tak jdete buď do kopce nebo z kopce. Výškový rozdíly nejsou velké v průměru jen asi 50 metrů, ale je to jako na houpačce pořád nahoru dolu.

Z parkoviště jsme vyrazili v jedenáct dopoledne. Bylo hrozný vedro. Cesta vede pořád lesem, který se místy podobá listnatému lesu v Čechách, jindy je to neprůchodný hustník tenkých kmínků, kterým je prořezaná cesta. Celá trasa je udržovaná, popadané stromy jsou prořezané. Cestou jsme museli něco přelézat nebo podlézat jen asi pětkrát, vypadá to, že trasu vždy po zimě projdou s pilou a vyčistí.

Nevím, jak popsat trasu. Asi nejlepší bude, když se podíváte na fotky.



Většina cesty byla lesem. Na třech místech jsme se dostali na vrchol nějakého kopce, kde byla většinou skála, odkud bylo vidět do kraje. Z fotek můžete vidět, že toho moc vidět nebylo. Asi nejhezčí pohledy musí být na podzim, když stromy hrají všemi barvami. Samotná stezka byla místy široká cesta, jinde jen úzká pěšinka. Bylo tam hodně tůní, přes které vedly mosty z rozpůlených klád. Ale letos je tu neobyčejné sucho, takže většinou byly tůně vyschlé.

To ale nijak nevadilo komárům, protože ti už se vylíhli. V průvodci jsme se dočetli, že nejlepší dobou pro návštěvu parku je srpen až říjen. Na jaře je prý spousta komárů a jiných kousavých much a muchniček. Na jaře to musí být hrůza, nám stačilo i to málo, co nás kousalo během cesty. Repelent se pyšnil prohlášením o výdrži až osm hodin. Ve skutečnosti jsme vydrželi odolávat náletům jen asi půl hodiny. Pak jsme se museli znovu nastříkat. Jediné co pomohlo byla večerní koupel v jezeře. Proti komáří oblek jsem zkoušel jen jednou a taky fungoval, na jaře to tu bez něj asi vůbec nejde. Hlavně kvůli hmyzu se sem nedoporučuje chodit bez stanu, který nemá síť.

Higland Trail je ze dvou okruhů, na tom kratším jsme potkávali lidi, kteří sem vyrazili jen na jedno denní výlet. Na tom delším jsme potkali jen čtyři lidi, z nichž ještě jeden byl jen běžec, který to celý absolvoval s vodním batůžkem na zádech.

Každé tábořiště bylo vybaveno latrínou a ohništěm, někde byl i rošt. Vzhledem k tomu, že konzervy a skleněné lahve byly zakázány, vše ostatní v čem můžete přinést jídlo bylo považováno za spalitelné. A v průvodci bylo doporučeno vše spalovat. I plasty. Mají tady stejný přístup jako já na hájovně. Spálení nadělá méně škody než povalování nebo skládkování.

Na fotkách můžete mezi listy a větvičkami zahlédnout losa, vlastně losici. Tu jsme vyrušili na pastvě, objevila se náhle za zatáčkou. Je to obrovský zvíře. Byla od nás jen asi dvacet metrů, v klidu poodešla z cesty a dál se pásla a dohlížela na malé losátko, které se tam páslo s ní. Když mě nechala udělat několik fotek, tak se i s malým nebo malou přesunula o kousek vedle do hustšího lesa.

Počasí bylo pěkné, v sobotu a v neděli bylo jasno a dost vedro. Teploty kolem 27°C ve stínu. V pondělí už bylo oblačno až zataženo, ale ta teplota byla stejná. Podle páteční předpovědi mělo pršet, ale až na pár kapek nic nespadlo.

pátek 3. srpna 2007

Ceny

Jak už jsem napsal povinná pojistka stojí při mezinárodním řidičáku 2500CAD, až budeme mít ty kanadské, tak po půl roce, který už máme zaplacený, uzavřeme smlouvu novou. Záleží na tom zda nám uznají naši řidičskou praxi nebo ne. Ptal jsem se studentů, tedy nových řidičů bez praxe, a ti platí cca 1700CAD ročně.

Ročně se taky musí platit registrace auta, což je 100CAD. Cena benzínu se tady pohybuje v rozmezí 94 – 105 centů za 1 litr. Když jezdíme po městě s klimatizací, tak nám to žere kolem 9 l/100 km. Na dlouhé trasy si to vezme pod sedm. Jednoduchým výpočtem vám vyjde, že při ceně jedné jízdy městskou 2 CAD, se nám vyplatí jezdit autem. I když jedem každý zvlášť a do práce to oba máme asi 16km, tak je to levnější a rychlejší autem. Nehledě k tomu, že Martině do koblihárny v Bridgenorthu žádná veřejná doprava nejede. Stejné je o i dopravou na větší vzdálenosti. Zpáteční jízdenka do Toronta stojí 33 CAD, ale za benzín dám jen 25 CAD. Když pojedem dva, tak je ten rozdíl ještě větší.

čtvrtek 2. srpna 2007

G test...

Jak probíhá G test. Mám přijet o půl hodiny dřív, abych se připravil. Tak jsem to proseděl v autě. Potom přišla zkušební komisařka, chtěla vidět, že nám auto bliká, svítí brzdovky a troubí, test jedete ve vlastním autě. Pak usedla vedle mne s obrovským papírem a vyjeli jsme. Účelem testu je vyzkoušet vše: paralelní parkování, zastavení na kraji silnice, otáčení přes tři body, jízda po dálnici. Před testem jsem musel vyplnit papír, že jsem ujel na dálnici určitý počet km.

Test jsem udělal, ale ta komisařka mě pěkně naštvala. Na konci prohlásila, že mi to jako zkušenému řidiči dá, ale jinak bych to neudělal. Co jsem udělal špatně? Problém byl na dálnici. Jel jsem ten test dopoledne a provoz žádnej. Jedu si to teda připojovacím pruhem 85 km/h, najedu na dálnici a jedu si to 90 – 95 km/h. Přece s komisařkou nepojedu sto, což je maximum. Chce abych přejel do druhého pruhu a pak zpět, kontroluju všechny strany a nikde nikdo, tak vyhodím blinkr a v klidu si zajedu do levého, potom zpět do pravého. Potom sjedem z dálnice a po chvilce se na ní vracíme v opačném směru. Nájezd je do zatáčky, nikde nic nejede, tak si to po nájezdu šinu 75 km/h. Dálnice. Zase změna pruhů a zpět před zkušebnu. Takže co jsem podle komisařky dělal špatně. Jel jsem pomalu!!! Podle ní bych zpomaloval provoz. Takže až pojedete test v kanadský autoškole, tak na plný plyn a neubírat!!!

Martinu čeká ten test za čtrnáct dní, tak teď ví, že musí jet naplno.

Řidičák

Každý, kdo chce, žít v Kanadě déle než dva měsíce musí mít kanadský řidičák. To se netýká jen několika vybraných států, mezi nimiž Česká republika chybí. Takže nezbývá než sehnat kanadský, měl bych spíš psát ontárijský, to je správnější neboť každá provincie to má jinak.

Řidičák tu získáte postupně absolvováním třech kroků. První je test očí, koukáte do takovýho přístroje podobného dalekohledu i s brýlema a čtete, potom se z boku rozsvěcují různobarevná světýlka a vy musí periferně určovat odkud. Pak jdete psát test z pravidel. Za to zaplatíte 85CAD a hned získáte řidičské oprávnění skupiny G1. To vás opravňuje k řízení aut až do hmotnosti 11 tun. Ale jsou tu omezení – nesmíte jezdit mezi půlnocí a pátou ranní, pít před jízdou alkohol, jezdit na dálnice. Ale hlavně nesmíte jezdit sami, musí s vámi na sedadle spolujezdce stále být někdo, kdo má řidičák skupiny G, čili nejvyšší stupeň aspoň čtyři roky. A takhle jezdíte rok.

Po roce se můžete přihlásit na řidičský test, který je podmínkou udělení skupiny G2, v ní už můžete jezdit sami, ale pořád nesmíte pít a ještě něco, ale to si teď nepamatuju. Hlavně už smíte jezdit na dálnice a trénovat na nich. Protože po dalších 4 měsících můžete jít na tzv. G road test a po něm získat nejvyšší stupeň tedy G. Už můžete jezdit všude a s kým chcete a k tomu ještě mít v krvi až 0,8‰.

Získání řidičáku trvá nejméně rok a půl. Jsme tedy v koncích. Naštěstí je v podmínkách udělení řidičáku výjimka. Můžete podepsat prohlášení, že máte zkušenosti s řízením více jak rok a odpustí vám ten rok čekání. Můžete jít rovnou na test G2, ale pak musíte ještě půl roku čekat na G test. Nebo musíte předložit doklad o tom, že vaše řidičská zkušenost je delší než 3 roky a můžete jít na G test rovnou. Bohužel tenhle papír v Čechách nezískáte. Jak to udělat? Volal jsem na český konzulát do Toronta a tam my poradili, že by měl stačit oficiální překlad. Domluvil jsem se, že jim pošlu oskenovaný řidičáky a překlad a oni to úředně ověří. Bohužel to nakonec dopadlo tak, že jsme do Toronta jeli osobně. Aspoň jsme si udělali výlet.

Takže s papírem z ambasády s oficiálním razítkem jsem šli na úřad. Tam to naštěstí přijali, udělali nám testy očí a já jsem napsal test hned, Martina až za týden. Potom jsem se přihlásil na test G a zaplatil dalších 75CAD. Test se konal až 1. srpna, takže jsem jezdil tři týdny na černo. Já jsem sice hned po testu z pravidel dostal řidičák skupiny G1, ale s tím jsem si mohl akorát tak…, protože by se mnou musel být v autě pořád někdo s Gčkem.

Jak jsem kupoval auto…

Stále jsem nepopsal trable s autem. Nechával jsem si to až na dobu, kdy budu mít kanadský řidičák.

Hned jak jsem dorazil do Kanady, tak jsem věděl, že budeme potřebovat auto. Bydlení jsme měli zajištěné v domě vzdáleném asi 15km od univerzity a města. S úrovní veřejné dopravy v Severní Americe bylo jasné, že se bez auta neobejdeme. Hned první den jsem se ptal, jak je těžké koupit auto.Všichni mi odpovídali, že je to hrozně jednoduché, úplná hračka. Už z Čech jsem měl prostudované inzeráty z místních bazarů dostupné na internetu. Naštěstí jsem měl možnost si půjčit univerzitní auto a s ním začít objíždět vytipované bazary. Musím podotknout, že kdo není na internetu, tak ten jakoby nebyl. Všechny bazary měli nabídku na internetu. Větším problémem bylo najít daný bazar ve skutečnosti.

V sobotu jsem v devět ráno vyrazil. Jel jsem kousek za město, asi 15 km od Peterborough. Měli tam černého Forda Eskorta z roku 1998, co měl najeto 109000. V bazaru měl majitel zrovna návštěvu, ale ochotně mi dal klíčky od auta a já si jej prohlédl. Vypadalo pěkně, koukal jsem na vše, co mělo být, podle pouček pro nakupování v bazaru, v pořádku. Nikdy jsem si auto v bazaru nekupoval, tak jsem vůbec netušil, co mám očekávat. Vrátil jsem klíčky a jel dál. Celkem jsem za tu sobotu navštívil asi deset bazarů a nakonec jsem měl vybrány dvě auta. Buď toho prvního Forda nebo Dodge, který byl ze stejného roku a měl najeto stejně. Jen to nebyl kombík.

Rozhodl jsem se pro toho Forda a v pondělí jsem tam znovu zajel s tím, že mám zájem. Ukázalo se, že to nebude tak jednoduchý. Nemám totiž pojištění. Povinné pojištění se totiž v Kanadě sjednává na osobu, nikoli na auto, i když to auto musí být ve smlouvě uvedeno, jde totiž o věk řidiče a jeho zkušenosti nikoli o objem motoru. Uzavřel jsem předkupní smlouvu a druhý den vyrazil do brokerské firmy sjednávající pojistky všeho druhu.

V pojišťovací firmě se mě ujal jeden pán a začal se mnou procházet nabídky různých firem. Ale vždy jsme narazili na zásadní problém. Nemám kanadský nebo americký řidičák. Nepojistí mě. Já jsem věděl, že ten řidičák musím získat do dvou měsíců od příjezdu do země, ale že kvůli tomu nesmím být pojištěný… Dostal jsem se do byrokratické pasti, ze které nebylo úniku. Naštěstí jsem byl ve správné firmě, kde mi pomohli najít řešení. Já byl totiž i v jiných, kde prohlásili, že když nemám řidičák, tak nemůžu mít pojistku a tím pádem ani auto. Naštěstí je jedna firma, která pojišťuje i na mezinárodní řidičáky. Cena na půl roku je 1250CAD. Čtete správně povinné pojištění stojí na půl roku dvanáct set dolarů. Naštěstí to šlo zaplatit ve splátkách. Zaplatil jsem a mohl si koupit auto.

Jel jsem do bazaru, ale protože jsem si to auto před tím neprojel, tak jsem si ho chtěl projet. Majitel mi dal klíčky a řekl ať si tam přišroubuju značku a jedu. Tak jsem se sám projel. Já nepoznám jestli je všechno v pořádku nebo ne. Našel jsem jenom, že nefunguje ruční brzda. Tak jsem mu to vylíčil a on se na mě tak podíval, jako k čemu potřebuju ruční brzdu. Vysvětlil mi, že tady ji nikdo nepoužívá. Nakonec ji vyzkoušel a řekl, že ji dotáhne. Bavili jsme se odkud jsem. Že z Čech a on, že před lety prodával i Škodovky, dokonce měl na stěně inzerát na Favorita. Nakonec jsme se dohodli na ceně 5016CAD za auto i s daní. Dokonce mi nabídl, že vyřídí papíry na úřadě. Dal jsem mu kopie řidičáků a domluvili jsme se na zaplacení zaručeným šekem, což je šek od banky potvrzující složení peněz v jeho prospěch, a vyzvednutí auta v pátek.

V pátek jsem se pro auto dopravil s pomocí kolegyně z práce, která mě dovezla do bazaru a z něj jsem už jel naším autem. Papíry a přihlášení bylo v pořádku vyřízeno, ruční brzda seřízena. Dostal jsem záruku na 30 dní nebo 3000 km, co vyprší dřív, a ještě nějakou záruku mobility na 12 měsíců podmíněnou pravidelnou výměnou oleje po 5000 km, což mě čeká tenhle měsíc.

Výměna oleje proběhla bez problémů, dojel jsem do supermarketu jehož součástí je i servis. Měli zrovna volno. Během 35 minut to bylo hotovo. Dokonce jsem nemusel ani auto k servisu vozit, stačilo, že bylo na parkovišti a oni si pro něj došli. Platilo se normálně u kasy marketu.

Moje jízda autobusem…

Dneska se pro mě dalším z nepřekonatelných zážitků stala cesta městskou hromadnou dopravou. Jen na začátku poznamenám, že je to dost drahý způsob cestování. Stojí to 2 dolary a je to nepřestupní – schválně nepíšu jízdenka, protože tu nedostanete, ale k tomu až později. Na internetu jsem si nastudovala trasy linek (těch je tu 12), ale stejně jsem moc nechápala, jak celý systém funguje. Všude po městě jsou cedule, že tam je autobusová zastávka, ale není tam žádný jízdní řád, ani popisek, která linka tam vlastně jezdí… Na internetu je pouze napsáno, v kolik linka vyjíždí z konečné, v kolik na konečné zase má být a z toho si musíte sami odvodit v kolik Vám to tak zhruba jede z té Vaší zastávky. Takže jsem se postavila na tu naši zastávku, kterou máme asi 2 min od domu a jen tiše doufala, že pojedu správným směrem… Asi po 15 min autobus skutečně přijel a kromě řidiče tam seděl jen jeden člověk. Na autobusu bylo napsáno jenom SPECIAL, tak jsem si fakt nebyla jistá, že pojedu tam, kam chci. U řidiče byl jakýsi automat, do kterého jsem hodila ty požadované 2 CAD a čekala, že mi to dá nějaký lístek. Asi jsem koukala dost blbě, protože řidič mi pak nějaký kus papíru dal… Celou jízdu jsem měla pocit, že jsem se ocitla někde v zemích třetího světa. Bylo to fakt speciál. Tak rozhrkaný autobus už jste dlouho neviděli. Uvnitř plastová sedátka, autobus měl ještě takový ten kulatý tvar jako u nás v šedesátých letech a navíc řidič celou dobu urputně mobiloval… Nestavělo to ani na jedné zastávce, ale nějak moc jsem neřešila, jak to udělat, kdybych chtěla vystoupit, protože jsem jela až do města na konečnou. Tam se ve stejnou dobu sjede na terminálu všech těch 12 městských linek, navzájem na sebe počkají a máte možnost přestoupit na nějakou další.


Když jsem pak jela nazpátek a nastupovala – opět na konečné, na terminálu, tak řidič ještě stál venku a popíjel kafčo. Tak jsem tam zas hodila ty 2 CAD a opět žádný lístek. No nic, tak jsem si šla sednout. Pak ale řidič usedl za volant, tak mi to nedalo a šla jsem se zeptat, jestli to fakt nic nedává – a prý ne. Tentokrát jsme v autobuse jeli 4. Jedna vystoupila hnedka za rohem, tak na to jsem nebyla připravená a nestihla si všimnout, jak to udělala, že ten autobus na té zastávce zastavil. Tak, ještě jsem měla 2 pokusy, jenomže jak jsem se blížila k naší ulici, tak ani jeden z těch dvou se nějak nechystal vystupovat. Tak pořád koukám kolem sebe, jestli nějaké tlačítko na signál řidiči neobjevím – a nic. Á, naštěstí paní za mnou se začala zvedat a míří ke dveřím - sleduju, sleduju a on podél oken vede jakýsi špagát – no spíš lanko a za ten se zatáhne a autobus fakt na příští zastávce zastaví. No to je teda systém…:-)

čtvrtek 26. července 2007

Chléb a voda

Včera jsme byli nakupovat a objevili jsme polsky chléb. Při každém nákupu objevíme něco nového. Už umíme zpracovávat místní měkký tvaroh, který chutná jako naše pomazánkové máslo a je dost slaný. Takže včera jsme našli regál s polským chlebem, je sice dražší, ale mají jich tam několik druhů. Ten, co jsme si koupili, chutná úplně stejně jako třeba slovenský chléb. Je výbornej. Na obalu píšou rovnou, že není sladký, jako většina ostatního "toustového" chleba.

Potom jsme ještě chtěli koupit nějaký pití, protože jsme šli na koncert. Ten popíšu i s fotkama v dalším příspěvku. Balená voda je tady dražší než limonády. A co nás nejvíc překvapilo, měli tam i jednu polskou vodu. Podle obalu jsem si nejdřív myslel, že to stáčí nějaká firma vlastněná Poláky a že to zdůzazňované polství je reklamní trik. Ale když jsem si přečetl štítek, tak tam bylo napsáno, že jde skutečně o importovanou vodu z Polska. To je hrozný oni mají největší zásoby sladké vody na světě a dováží si balenou pitnou vodu z Polska, hrůzná globalizace.

Ještě k tomu dovozu, Kanaďni jsou hrozně pyšný na vše, co je vyrobeno v Kanadě. Vše, co je alespoň z 50% vyrobeno, zkompletováno, doděláno v Kanadě, obdrží vysačku Made in Canada. Dokonce i pomerančové džusy jsou Made in Canada, protože koncentrát je naředěný kanadskou vodou, tak je to kanadský pomerančový džus. Že tu pomeranče nikde nerostou, nepřijde nikomu divné.

středa 25. července 2007

Walmart

Začali jsme se chovat jako klasičtí Češi a zneužívat jejich systému. Tak např. Walmart umožňuje vrátit zboží, které vám nevyhovuje po dobu devadesáti dnů od koupě produktu – ještěže nepodnikají v Čechách, to už by nebyli firmou s největším obratem na světě. Když jsme se nastěhovali do Dirkova domu, tak na posteli byla jenom taková slabá deka a byla nám pod ní permanentně zima – já spala v mikině…:-) Tak jsme si ve Walmartu pořídili novou, ale tu už jsme teďka nepotřebovali, protože tady pořádná deka je. Tak jsem tu naši opoužívanou včera vzala a zajela s ní do Walmartu. Paní jsem jenom řekla, že nám nesedí na naši postel, a vyinkasovala od ní dolary nazpátek. Místo deky jsem si tam „půjčila“ polštář, který byl v bytě jen jeden… Uvidíme, jestli si ho necháme nebo ho v říjnu zase už nebudeme potřebovat…:-)

Nový byt

Tak jsme se přestěhovali od krásného Chemong Lake do města. Teda ono se tomu úplně město taky říkat nedá. Jezdí sem sice městská doprava, ale do centra to máme pořád skoro 10 km, takže na vzdálenost se to moc nemění. Bydlíme ve čtvrti, která je klasickým satelitem. Ráno se to tu úplně vylidní a je tu mrtvo. Je to v podstatě jedna ulice a jeden barák vedle druhého. Za domem je zahrada a mezi námi a protější řadou domů je asi 20 m. Zajímavé je, že tu nikde nemají ploty. Takže každý seká trávu těch svých 10 m a pak už zase pokračuje soused. Takže zahrady tu tvoří jeden pás trávníku, liší se to pouze tím, že někteří ještě nemají udělané povrchové úpravy a roste jim tam plevel. Celá ulice je totiž stará asi 2 roky, tak někteří teprve dostavují… Obýváme spodní patro baráčku a máme obytnou kuchyň a ložnici. Pak je tu ještě jedna ložnice a do té by se měl v půlce srpna nastěhovat na pět měsíců nějaký Číňan z čínské vlády, který tu bude na stáži (takže nejspíš nějaký komunista). My tu budeme ale jen do konce září a pak se zase stěhujeme. Paní domácí je kolem padesáti let a bydlí nahoře jen se svou maminkou a dvěma kočkami. Jelikož všechny baráky jsou tu postavené pouze z nějaké dřevotřísky a sádrokartonů, tak je pěkně slyšet, jak nahoře chodí, popř. jak tam lítají kočky…J Všechny baráky mi tu připomínají pohádku o Třech prasátkách, jak si stavěla domečky na zimu. Ty baráky jsou tu postavené přesně podle vzoru těch prvních dvou prasátek – „ze sena a slámy“. Nikdo tu nic nezdí a pak se diví, že mají v zimě vysoké účty za topení… Trávník tu mají všichni navezený, nikdo nic neseje. Nejlepší ale je, že domácí za něj nejspíš dala dost peněz, ale teď se shlédla v sousedovic terase, tak sem každý den chodí nějaký maník a vyměřuje to a do konce týdne bude ten krásný trávník překrytý dřevěnou terasou. Úplně teda nechápu proč, na trávu může dát židličky taky… Když Petr slyšel, jak venku domlouvají cenu, tak se jenom zhrozil a zalitoval, že tu nemá nářadí, protože jinak by jí to smontoval sám…:-)

neděle 22. července 2007

Čína

V sobotu večer jsme si zašli do čínské restaurace na večeři. U vstupu se nás ujala servírka a dovedla nás ke stolu. Pak přišla další, co že si dáme k pití. Donesla nám, co jsme chtěli a potom už se nic nedělo. Čekali jsme, že nám přinesou jídelní lístek, kde si vybereme, ale nic se nedělo. Ještě že jsem si před tím našel tu restauraci ve Zlatých stránkách, protože tam měli velký inzerát i s menu a hlavně tam bylo napsáno, že od půl páté nabízejí večeře formu bufetu. Kdybychom přišli jen s tím, že jsme si tu restauraci vyhlédli z auta, tak tam tápeme asi dýl.

Tak jsme se šli obsloužit sami. Bylo tam několik gastronomických pultů a v nich všechno, co si lze v čínské kuchyni představit. Dokonce měli i vařené ústřice. Pozorovali jsme sousedy u stolu, abychom si byli jisti, jak to tam chodí. Klidně si jdete přidat a na závěr si dáte ještě moučník a zmrzlinu. Bylo to výborný a ještě lepší byla ta možnost ochutnat vše. Připomínalo mi to tam menzu v Maine.

pondělí 2. července 2007

Ganaraska Trail

Dneska byl v Kanadě státní svátek, Canada Day. Abych to přesně vysvětlil, svátek byl včera v neděli, kdy se slavilo založení Kanady v roce 1867, ale tady nikdo nechce přijít o volný den, když svátek vyjde na sobotu nebo neděli, tak je volno i v pondělí.

Vyrazili jsme na výlet do Queen Elizabeth II Wildlands Provincial Park. To je asi 70km vzdušnou čarou od nás na severozápad. Protože jsou ale cestou jezera, tak se tam jede asi 100 km. Tenhle park je obrovský a lze se tam dostat jen z několika míst, vede skrz něj Ganaraska Trail, což je jedna z mála turistických cest, na které jsme zvyklí z domova. Neplatí se tady vstupný a není tady nic, co by normálního Kanaďana nebo Američana mohlo zajímat. Jen na kraji je spousta chat. Museli jsme se zeptat na začátek cesty. Bylo to značeno dost mizerně, potom už to bylo dobry, ale ten začátek byl mezi směrovkami k jednotlivým chatám snadno přehlédnutelný. Krajina je tam samá skála a jezero nebo mokřad. Chodí se tam pořád nahoru a dolu, občas se musí jít přes bývalou bobří hráz oddělující dvě jezírka. Jezírka a mokřady jsou zarostlé lekníny a stulíky. Občas byla vidět bobří hráz, hlavně tam bylo dost komárů a jiných kousacích much. Taky tam byla spousta želv vyhřívajících se na plovoucích kmenech. Borůvky byly taky dobrý, ale stejně velký jako naše. „Kanadské borůvky“ rostou asi jinde. Cestou jsme nepotkali nikoho, jen plachtový přístřešek, kam někdo asi chodí na čekanou.

neděle 24. června 2007

Warsaw Caves

Dnes jsme si vyjeli na výlet do Varšavských jeskyní. Je to přírodní park vedle vesnice Warsaw. Od nás je to asi 25km, jeli jsme na kolech a cesta byla většinou po místních cestách mezi farmami. Ty cesty nejsou asfaltované, takže když nás předjelo auto, tak jsme se pěkně nadýchali prachu. Naštěstí jich tam moc nejelo.

Warsaw Caves je malý park, kde jsou několik míst na kempování a tři turistické trasy od 4 do 7 km. Největším lákadlem jsou jeskyně. Takovejch jeskyní máme doma nepočítaně a nikde se jima nechlubíme, natož abychom za to ještě vybírali vstupné. Jsou to zvětralé vápencové bloky naskládané nad sebou. Mezi nima se prolézá. Do jedné jsem vlezl a nedá se tam ani postavit. V informační brožuře doporučovali čelovku, já bych spíš doporučil helmu. Je to hrozně nízké a světla je tam dost, protože tam svítí mezerami mezi balvany.

Šli jsme se podívat na vyhlídku nad údolím a odtud to skutečně vypadalo jako v Kanadě, tak jak jsme si ji představovali. Lesy a řeky. Ne jako je o všude kolem nás pole, louky, ploty a anglické trávníky kolem každého domu.

Cestou zpět jsem na cestě uviděl želvu, dneska jsem měl s sebou foťák :-).

pondělí 18. června 2007

Toronto

V pondělí jsme museli do Toronta na Generální konzulát České republiky. Potřebovali jsme překlad řidičáku, protože tzv. mezinárodní, který dostaneme u nás je nám téměř k ničemu. Problémům kolem řidičáků a auta se budu věnovat obsáhleji ale až to budeme mít všechno vyřízený, což nebude dřív než v druhé půle srpna.

Když jsme to úspěšně vyřídili na konzulátě, tak jsme se šli projít po Torontu. Cestou jsme procházeli přes jednu z mnoha torontských univerzit, kde zrovna probíhala promoce. Na zahradě byla spousta jídla. Já měl foťák a vypadali jsme jako diváci. Martina neváhala a vzala nám džusy a za chvíli i jahody. Tak jsme si dali k obědu výborný jahody.

V Torontu je spousta parků a domy tu nejsou na sebe tak nalepený jako třeba v NY. Výlet na CN Toner, nejvyšší stavbu světa, jsme si nechali až na jindy. Třeba až nás někdo přijedete navštívit, tak tam zajdem společně. Stejně i do hokejové síně slávy.

neděle 3. června 2007

Soused

Ještě jsem Vám nepopisovala našeho souseda přes ulici. Tenhle týden jsem měla dostatek času ho pozorovat. Nejspíš nemá manželku nebo jsem ji alespoň neviděla. Tak kolem poledne otevře garáž a vyjede na trávník se sekačkou - s takovou tou, co se na ní sedí a má volant. Tu zaparkuje někde na zahradě a pak na ní celý den sedí a kouká, jak jezdí auta. Občas taky seká, ale jelikož tuhle činnost provozuje každý den, tak má zahradu v podstatě dokonale posekanou, takže tam spíš jenom tak popojíždí. To vybavení na tu zahradu má dokonalé. Tuhle vytáhl i ruční sekačku a křoviňák. S Petrem jsme přemýšleli, co tam dělá, když tak sedí na té sekačce, tak Petr neváhal, našteloval foťák, přitáhl ho objektivem - a už to víme…: Chlastá tam pivo. Auto nemá, tak nevím, jak tady vůbec může přežít, ale občas za ním přijíždí kámoš, co vypadá hodně podobně jako on a vždycky ho někam vyveze. Tuhle přijeli z nákupu, tak jsem koukala, co budou vykládat a vyložili dvě basy piva, nic dalšího. Takže je v podstatě skromný a nenáročný…:

Kola

Největší akcí tohoto týdne bylo, že jsme si koupili kola. Měli jsme je už dopředu vyhlídnutá, takže jsme šli na jistotu. Každý jsme chtěli jiné, ale Petr nakonec zjistil, že to, co jsem si vyhlídla já, je vlastně lepší, takže máme obě stejná. Mladík, co nám je prodával nás opět ujistil, že svět je malý, protože znal Český Krumlov. Nějakou dobu hrál hokej v Salzburku, takže se vypravil na výlet i k nám. S kolama je to tu trochu odlišné než u nás, většina lidí jezdí na horských kolech a i výběr je v těch horských daleko větší. Koukali jsme i po našich klasických trekových (říkají jim tu hybrid bike), ale ta jsou o dost dražší a jak už jsem říkala, malý výběr. Docela dobrý je, že když sundáme přední kola a sklopíme sedačky v autě, tak je narveme dovnitř auta a nebudeme muset pořizovat zahrádku na střechu auta.

V pátek a v sobotu dopoledne je Petr "poladil" :, takže jsme v sobotu po poledni mohli vyrazit na první výlet, který se ale odehrával v dalším dolaďování hlavně toho mého kola, ze kterého se pořád někde něco ozývalo…:-( V neděli jsme se už vypravili na delší výlet - dohromady tak 45 km. Jeli jsme do dalšího nedalekého města Lakefieldu, odkud vede super cyklostezka podél vodních kanálů až k univerzitě a dál do Peterborough. K univerzitě byl povrch hlavně štěrkový a usoudili jsme, že je to nejspíš bývalý železniční násep, protože to bylo bez jakýchkoli zatáček a kolem cesty byly občas v trávě vidět odhozené rozpadající se pražce. Od univerzity až do města to už potom byla asfaltka, naprosto ideální na kolečkové brusle - třeba se k nim časem taky dopracujeme…:-) Bruslaře jsme viděli, ale jenom dva a to až skoro ve městě. Blbý je, že ty zvuky z mého kola se ozývaly stále - podle Petrova názoru tam jsou špatná ložiska. Takže ho zítra půjdeme vrátit a já si budu muset vybrat jiné. Myslím, že v té velikosti, co máme, ale už tam to samé neměli…:-( Takže nakonec Petr bude mít kolo, co jsem chtěla já a já budu mít nějaké, co jsem vůbec nechtěla…:-(

S reklamací by neměl být problém, přímo na účtu je napsáno, že je možné ho do 60ti dnů vrátit, pokud bude umyté. Tak jsem na to zvědavá. Oni si tu vůbec s těma reklamacema moc hlavu nelámou. Když se ti něco nelíbí, tak to klidně vrať… Už jsme si to vyzkoušeli. Koupili jsme podložku na matraci na postel, jenomže na ní nebyly napsané rozměry, takže jsme se holt netrefili a na tu naši postel byla malá. Tak jsme za týden, když jsme jeli zase nakupovat vzali podložku a účet, ve Wal-Martu řekli, že to nechcem, Petr se ještě snažil vysvětlovat, že nám to na tu naši postel nepásne, ale paní to v podstatě vůbec nezajímalo, ani si nezkontrolovala, jestli to není poničené a rovnou nám vysolila peníze zpět.

sobota 26. května 2007

Žebráci

Dneska ráno jsme se byli projít po městě. Teda přesně řečeno po downtownu, čili centru města, což jsou dvě jednosměrné ulice s obchody a restauracemi.

Centrum města tady nepatří mezi luxusní čtvti, spíš to v některých zákoutích připomíná chudinskou čtvrť. Nejvíc nás zarazilo, kolik je tady žebráků. Téměř každých dvacet metrů stál nebo posedával nějaký a před sebou měl nataženou čepici.

Úplně jiný způsob žebrání, fund raisingu, probíhá před obchodními domy. Tam postávají školní děti s kasičkma a vybírají na něco. Na co zrovna vybirají, to zjistíte s transparentu, který mají vedle sebe. Jsem přesvědčen, že ve většině případů ani neví, na co vybírají. Víte vy, co je to cystická fibróza? Hlavně že to zní zajímavě, na to lidi něco dají.

Jiný způsob výdělku byl k zahlédnutí na křižovatce. Tam se mezi auty pohybovaly děti, které měly na kartónech nápisy s tím, že asi o 300 metrů vedle vám umejou auto. A skutečně, za křižovatkou stálo několik aut a kolem nich houf dětí, které je myly. Každý tady k penězům přichází jinak :-).

pátek 25. května 2007

Vodní postel

A ještě si neodpustím, abych Vám nepopsala naši vodní postel. To je teda vynález. Jestli jste snad někdy někdo o ní uvažovali, tak Vám doporučuji na ni rychle zapomenout. Tenhle krám bych teda do baráku nechtěla. Samozřejmě je daleko větší, než naše klasická postel, ale co se děje, když na ni leží dva lidi, to bych Vám přála vidět. Celý ten vak s vodou je umístěn v takové ohrádce, ve které drží. Když si tam sedne jeden člověk, tak se celá masa vody přesune na druhou stranu postele a když si na tenhle kopec vody sedne druhý člověk, tak zase vytlačí nahoru toho prvního. Když si lehneme k sobě, tak se vytvoří obrovský dolík. No a když se v noci jeden otočí, tak způsobí takové malé vlnobití. A když chce ráno člověk z tohohle vynálezu vstát, tak má taky co dělat, aby se z toho vyhrabal… A ještě je to celé vyhřívané, takže je to zapojené do elektriky…J Přemýšleli jsme, že bychom to vypnuly, ale pak jsme zjistili, že kdyby se ta voda ochladila na okolní teplotu, tedy nějakých 22 °C, tak by to asi bylo dost studené.

Jak se jezdí autem…

Jak se jezdí s naším autem s automatickou převodovkou. V podstatě je to strašně jednoduché, jen se člověk musí oprostit od některých evropských zvyků. Rovnou zapomenout na levou nohu, protože tu člověk vůbec nepotřebuje. Jako spojka v podstatě funguje brzda. Při stání musí mít člověk pořád nohu na brzdě, jinak auto jede, při rozjezdu se musí brzda pomalu pouštět. To je veškerá věda. Jenom mám pořád tendenci si přeřazovat. Od baráku vyjíždíme na hlavní do takového prudšího kopečka, tak když najedu na hlavní, tak už sahám po řadící páce… Taky vůbec není potřeba ruční brzda. I když se stojí v kopečku a přendává se noha z brzdy na plyn, tak se to auto nehne. Jinak způsob jízdy je tu úplně jiný. Max. povolená rychlost je 80 km/h a většina lidí ji opravdu dodržuje. Na spoustě míst, kde je hustší zástavba, je navíc rychlost snížena na 60 a ve městě na 50 km/h. Neexistuje tu rozlišení hlavní a vedlejší silnice. Prostě tam, kde je vedlejší silnice je umístěna stopka; tam, kde stopka není, tak to je silnice hlavní. A protože koumáci ještě nevymysleli kruhové objezdy, tak existují křižovatky, kde je stopka ze všech stran. Řeší se to tak, že kdo první přijede, ten taky první odjíždí. No, ještě stále mám blbý pocit, když vyjíždím ze stopky a zprava přijíždí auto, ale ono tam má taky stopku, takže zastaví…

Jak se hledá práce

Tenhle týden proběhl hlavně v oblasti seznamování se s místními možnostmi pracovního uplatnění. V úterý, když jsme byli ve městě zařizovat sociální pojištění a pojištění na auto, abych mohla taky řídit, tak jsme se stavili v místní pobočce Man Poweru, což je personální agentura, která funguje i v Čechách. Tady mi paní ale sdělila, že se zabývají převážně zprostředkováním manuální práce a že pokud chci balit krabice, tak můžu hned, ale že mi doporučuje přepsat životopis do kanadské podoby a hledat dál. Navíc mi poradila agenturu, kde bezplatně radí, jak správně životopis napsat - tedy tak, aby odpovídal kanadskému členění. Takže jsme jenom přešli přes ulici, kde ta agentura sídlí a tam jsem si domluvila na další den na dopoledne schůzku.

Takže to znamenalo, že budu ve středu potřebovat jet samostatně do města, tedy naučit se řídit auto s automatickou převodovkou. Jak to funguje a jak se tu jezdí Vám popíšu později. Takže ve středu jsem zavezla Petra na univerzitu a pokračovala do města na konzultaci do té agentury. Bohužel můj orientační nesmysl opět převládl a já se totálně zamotala, takže jsem asi půl hodiny jezdila po městě, dvakrát se zkusila zorientovat podle mapy - neúspěšně, až jsem nakonec musela zastavit a zeptat se, jaký mám vzít směr, abych se dostala tam, kam jsem chtěla. Pán mě navedl naprosto úžasně, takže jsem sjednanou schůzku stihla. Paní mi dala vzorové životopisy a průvodní dopisy, abych věděla, jak se to v Kanadě píše a taky poradila některé www stránky, kde lze hledat práci. Navíc v tom centru mají místnost, kde je asi 6 počítačů s internetem a je tam bezplatný přístup. Navíc tam člověk může i bezplatně tisknout a kopírovat. Taky mi poradila jednu firmu, která se zabývá převážně geologií, ale mají tam i laborky na vodu, takže tam bych taky mohla zkusit své štěstí…:-)

Ve čtvrtek Petr potřeboval notebook do práce, takže bych zůstala doma bez připojení, proto jsem hned využila toho centra, odvezla Petra do práce (stává se ze mě manželka taxikářka) a jela si sednout k počítači tam. Celý den jsem pracovala na svém úžasném životopisu a průvodních dopisech, kde mám vylíčit jak jsem skvělá…

V pátek mi Petr nechal notebook doma, takže to už jsem se snažila rozesílat svůj životopis na všechny strany. Tak uvidím, jestli to zabere a někdo se ozve…:-)

pondělí 21. května 2007

Petroglyphs

Dnes - v ponděli 21.5. slaví Kanada Victoria Day, což je státní svátek (narozeniny královny Victorie), takže byl Petr doma. Udělali jsme si výlet do oblasti Kawartha Higlands, což je zdejší provincionální park. Bohužel ale není zařízený pro chodce, je to spíše pro kanoisty nebo pro ty, kdo mají nějaké jiné plavidlo. Prostě se tam jezdi po jezerech. Takže jsme se tam moc nezdrželi a jeli do Petroglyphs park a tam už to bylo o něco lepší. Udělali jsme si asi 10 km okruh. Moc zajímavého tam ale nebylo. Šlo se pořád lesem, který byl vyschlý na troud. Asi tu taky dlouho nepršelo... Na stezce jsme potkali rodinku s malou holčičkou a když jsme se na vyhlídce koukali na divoké husy, tak Petr říkal, že se mu zdá, že ta ženská mluví česky. A taky že mluvila. Říkala, že tu jsou na týden, ale odkud vlastně byli to nevíme, manžel mluvil anglicky a dítě nám nejdřív ukazovalo husy anglicky, ale rozloučila se s námi česky...:-) O kousek dal jsme ještě potkali Petrovu kolegyni z práce, která je pro změnu francouzka...:-)

Hlavní atrakcí tohodle parku je skála, kde jsou namalované indiánské symboly. Pro indiány je to dodnes spiritualni místo, takže se celá skála nesmi fotit. A to je docela škoda, protože kdybyste to viděli, tak se asi taky budete divit, co na tom ještě dneska může být tak duchovního. Celá skála je totiž obestavěna obrovskou skleněnou halou a kolem skály vede ochoz, takže na ty ornamenty koukáte z toho ochozu. Na jednom místě té skály měli indiáni nějaké obětiny, takže tam asi opravdu dodneška něco provozují...

Zdymadlo

V neděli odpoledne po nákupu jsme se jeli podívat trochu do města. Jeli jsme kolem vodního kanálu Trent - Severnity. Zrovna u jednoho zdymadla jsme zastihli, kromě asi dvaceti číňanů dělajících s gárden párty, i dvě lodě proplouvající zdymadlem.

Igelitky

V sobotu jsme jeli udělat první velký nákup - a byl fakt velký, jelikož většina věcí se prodává jen ve velkých baleních. Např. cukr po 2 kilech, mouka po 2.5 kg, rýže máme taky asi 3 kg... Nejhorší je to jejich plýtvání. U nás musí člověk žebrat v krámě o každou igelitku, tady mu to pokladní v krámě rovnou do těch igelitek cpe, takže i kdyby člověk šetřit chtěl, tak prostě nemá šanci... Náš nákup byl asi v patnácti igelitkách...:-) Nevím, co s nima mám dělat...

Martiny let

Let proběhl naprosto v pohodě, letěla jsem z Prahy do Londýna a odtud pokračovala do Toronta. Jen londýnské letiště je trochu rozdíl od toho pražského. Pořád tam jezdíte autobusem. Nejdřív musíte po příletu přejet na terminál 4, odkud lítají mezinárodní lety, tam se necháte odbavit na bráně a lety do Kanady létají zase odněkud odjinud, takže Vás tam zase dovezou autobusem a nastupuje se přímo z plochy po schůdcích do letadla, ještě tam prý nemají dostavenou další halu. Celé letiště je dost rušné, než nás nechali přistát z Prahy, tak jsme si udělali 2 kolečka nad Londýnem, při odletu jsme zase asi 20 min museli čekat, než se uvolní vzdušný prostor.

V letadle byla spousta Indu, já seděla vedle nějakého Ira, který vypadal jako z časů Beatles. Cely let bylo úplně jasno a já seděla u okýnka, takže jsem měla možnost prohlédnout si Kanadu nejprve zvrchu. Nejdříve je to jen samá voda - tzn. jen jezera a jezera a mezi tím kousky pevniny. Vypadá to hrozně nestabilně, lesy vypadají jako mechové polštáře, které plavou na hladině. Jako kdyby to ani nedrželo pohromadě. Jak jsme se ale blížili k Torontu, tak už začaly převažovat pole a po vodě nakonec nebylo ani památky, dokud se neobjevilo Ontárijske jezero, u kterého Toronto leží. Ještě se vrátím k těm polím, protože ta vypadají taky pěkně divně. Krajina už tam je úplná placka, nikde ani jeden kopeček a jednotlivá pole jsou poskládaná jako koberce vedle sebe a hranice tvoří silnice. Všechno je dokonale pravoúhlé. Takže si to opravdu představte jako dokonalou mozaiku poskládanou z koberců a koberečků...:-) Jen to sem tam naruší barák, což je nejspíš farma.

neděle 13. května 2007

Trent Unoversity

O univerzitě toho zatím moc nenapíšu. Je tu velice komplikovaná orientace. Část budov je podzemí, teda spíš byly postaveny ve svahu a zahrnuty. Některé místnosti nemají okna, prostě bludiště.



Když jsem fotil univerzitu, tak se zrovna konaly závody osmiveslic.

Zdymadla

Vodní cesta Trent - Severn spojuje zátoku Quinte na Ontárijském jezeře se Georgianskou zátokou na jezeře Hurónském jezeře. Jejím úkolem bylo vyhnout se Niagárským vodopádům a umožnit spojení Velkých jezer. Celá měří 386 km a byla zprovozněna v roce 1920. Obsahuje 40 zdymadel, 50 km lidskou silou vybudovaných kanálů a 150 hrází. V současnosti slouží jako turistická atrakce a místo pro rekreaci. Jel jsem po břehu asi 8 km a je to tam fakt pěkny.



V Peterborough jsou výtahová zdymadla, která jsou nejvyšší na světě. Zvedají lodě o 19,8 metrů. Na kanále jsou ještě podobná zdymadla v Kirkfieldu, ale jsou vysoké "jen" 14,9 m.

Peterborough

Peterborough je město ležící asi 130 km východně od Toronta. Zatim jsem v něm moc nebyl, jen znam hlavni ulice, kde jsou autobazary a nákupní střediska. V neděli dopoledne jsem se vydal do centra. Šel jsem se podívat na zdymadla (viz výše) a město.


Na obrázcích je ráno v parku a pohledy na centrum města. Z kopce nad městen, kde je muzeum jsem uděla pár fotek na město. To je typicky americke, v podstate samé rodinné domy obrostlé stromy.

Želva

Nebudete tomu věřit, ale málem jsem v pátek v univerzitním areálu přejel želvu. Jel jsem do města a vidím před sebou na silnici klacek. Myslel jsem, že normálně přejedu, jedu přece v trucku. Když v tu chvíli se klacek pohnul. Byla to želva, která lezla od řeky přes silnici. Měřila asi 40 cm.


Že tu želvy normálně žijou, jsem si ověřil v neděli dopoledne, kdy jsem viděl jednu u zdymadel plavat pod hladinou a nadechovat se.

sobota 12. května 2007

Kde bydlíme...

Do konce září bydlíme v domě jednoho profesora, který je na sabatical leave. Sabatical leave je v americkém i kanadské univerzitním systému doba, kdy pobíráte řádný plat, ale nemusíte učit, ani být přítomni na univerzitě. Většinou jej tráví návštěvou jiných pracovišť.



Teď bydlíme v Dirkově domě. Dům je asi 13 km severně od univerzity na břehu
Chemong Lake. Zatím mám půjčené služební auto univerzity a sháním nějaké vlastní.




Zvětšit mapu

Cesta

Jaká byla moje cesta? Zase byla napínavá. Letěl jsem s British Airways s přestupem v Londýně. Pokud by mělo všechno jít podle plánu, tak jsem měl mít v Londýně 90 minut na přestup.



Nakonec to bylo všechno jinak, ostatně každá cesta je dobrodružstvím.



Z Prahy jsem odletěl v čas, ale ještě před startem nám kapitán oznámil, že poletíme proti silnému protivětru a proto dorazime do Londýna asi za hodinu a třičtvrtě. To bylo jěště v limitu. Od mého posledního letu do Londýna loni na jaře, British Airways nasadili jiný typ letadla. Po celou dobu letu byly na obrazovkách promítány letové informace a naše poloha na mapě. Proti vítr v některých fázích letu dosahoval až 180 km/h. Jak se blížil předpokládaný čas přistání, tak jsme ale byli podle mapy dost daleko. K tomu jsme ještě před Londýnem udělali dvě kolečka, abysme se vešli do přistávacího okna



Nakonec jsme přistáli s půl hodinovým zpožděním. Na Heathrow jsem musel projít kontrolou a autobusem přejet do jiného terminálu než jsem přistál. Doporučovaný čas na tento přesun je 75 minut. Byl jsem teda dost zpožděnej. Vzal jsem to spurtem. Kontrolním stanovištěm jsem prolít zkratkou pro zákazniky British Airways. Po schodech k autobusu a pak k Terminálu 4. K odletové bráně jsem se dostal čtvrthodiny před odletem letadla.



Jenže to nebylo všechno, letadlo tam nebylo. Muselo se jit po schodech dolu, kde čekal autobus a odvezl nás k letadlu, které stálo na úplném konci letiště. To už jsem byl v klidu. Z okýnka jsem sledoval jak nakládají zavazadla a doufal, že tam jsou i ty moje. Za chvilku nám kapitán popřál příjemné odpoledne s tím, že se náš odlet ještě trochu opozdí, protože čekáme na invalidní cestující, které má dovézt autobus.



Asi po dvaceti minutách dorazil autobus, ale pořád se nic nedělo. Pak nám kapitán oznámil, že nedorazilo auto s výtahem a ti lidé se nemají jak dostat na palubu. K tomu všemu jsou v Boeingu 767, kterým jsem letěl, před každým obrazovka, kde je možno sledovat letové údaje a mezi nima i předpokládaný čas příletu. Tohle zpoždění se ještě vešlo do rezervy.




S hodinovým zpožděním jsme začali rolovat na start. Než jsme se dostali na řadu, tak uplynula další hodina. Celkem teda máme dvě hodiny zpoždění, ještě než jsme odstartovali z Heathrow.



Do Toronta jsme doletěli jen s hodinu a půl dlouhým zpožděním. Letěli jsme severní drahou, kde byl menší protivítr. Viděl jsem nahromaděné kry u Grónska a jeho nejvyšší vrcholy koukající z mraků.



V Torontu jsem se potkal s prof. Dillonem a odjeli jsme do Peterborough.